Nowy numer 44/2020 Archiwum

Marsz Żywej Pamięci Zesłańców Sybiru

Sybiracy, samorządowcy, reprezentacje stowarzyszeń i instytucji, uczniowie i nauczyciele, wspólnie oddali hołd pomordowanym w Katyniu i sowieckich łagrach. Marsz po raz siódmy przeszedł ulicami Bolesławca.

Uroczystość była niezwykłą lekcją historii, przypominającą o tragicznych losach Polaków w 78. rocznicę napaści Związku Sowieckiego na Polskę, rozpoczęła się w centrum miasta, gdzie uformował się pochód.

Stąd Uczestnicy przeszli ulicami Bolesławca na cmentarz komunalny, gdzie pod pomnikiem „W hołdzie Polskim Męczennikom Syberii oraz Pomordowanym w Katyniu i Łagrach” złożono wieńce i kwiaty.

Maria Niemczuk, przewodnicząca Bolesławieckiego Koła Związku Sybiraków, przypomniała zebranym fragment wiersza Adama Asnyka „Do młodych".

- "Ale nie depczcie przeszłości ołtarzy, choć macie sami doskonalsze wznieść. Na nich się jeszcze święty ogień żarzy, i miłość ludzka stoi tam na straży, i wy winniście im cześć!” - cytowała.

Organizatorem marszu była społeczność Gimnazjum Samorządowego nr 2 i Bolesławieckie Koło Związku Sybiraków. Marszowi asystowali żołnierze 23. Śląskiego Pułku Artylerii. Marszowi asystowali żołnierze 23. Śląskiego Pułku Artylerii.

Marsz organizowany jest dla upamiętnienia Polaków, którzy na przestrzeni wieków byli wywożeni na Syberię.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama