Nowy numer 44/2020 Archiwum

Pamiętają o polskich Kresach przejdź do galerii

Podczas XV Wrześniowych Kresowian w Białej upamiętniono m.in. rocznicę napaści ZSRR na Polskę.

W niedzielę 17 września w Białej (gmina Chojnów) odbyły się XV Wrześniowe Kresowiana. Tak się złożyło, że wspominanie utraconych Kresów wypadło w 78. rocznicę napaści Armii Czerwonej na Polskę.

Pierwszym punktem spotkania była Eucharystia sprawowana przez bp. Zbigniewa Kiernikowskiego, ordynariusza diecezji legnickiej. Po niej otwarto stoiska z kresowymi przysmakami m.in. legendarnymi pierogami.

Na scenie wystąpiły m.in. chór Skoranta oraz Agencja Artystyczna Scena. W obu występach wybrzmiał pieśni patriotyczne i wojskowe. Wśród nich nie zabrakło hymny Sybiraków. Członkowie Agencji zaprezentowali trzy oddzielne programy: Napaść Armii Czerwonej na Polskę 17 września, II wojna światowa oraz Dancing Warszawsko-Lwowski.

Pewnym zwieńczeniem wydarzeń artystycznych był występ członków Bielskiego Stowarzyszenia Promocji Kultury. Zaprezentowali się w komedii „Szkoła żon” Jeana Baptiste'a Poquelina, znanego bardziej jako Molier.

Głównym inicjatorem Wrześniowych Kresowian przed 15 laty był śp. ks. Krzysztof Bojko, zmarły w 2013 roku proboszcz parafii pw. Przemienia Pańskiego w Białej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama