Nowy numer 42/2019 Archiwum

Pamiętają o polskich Kresach przejdź do galerii

Podczas XV Wrześniowych Kresowian w Białej upamiętniono m.in. rocznicę napaści ZSRR na Polskę.

W niedzielę 17 września w Białej (gmina Chojnów) odbyły się XV Wrześniowe Kresowiana. Tak się złożyło, że wspominanie utraconych Kresów wypadło w 78. rocznicę napaści Armii Czerwonej na Polskę.

Pierwszym punktem spotkania była Eucharystia sprawowana przez bp. Zbigniewa Kiernikowskiego, ordynariusza diecezji legnickiej. Po niej otwarto stoiska z kresowymi przysmakami m.in. legendarnymi pierogami.

Na scenie wystąpiły m.in. chór Skoranta oraz Agencja Artystyczna Scena. W obu występach wybrzmiał pieśni patriotyczne i wojskowe. Wśród nich nie zabrakło hymny Sybiraków. Członkowie Agencji zaprezentowali trzy oddzielne programy: Napaść Armii Czerwonej na Polskę 17 września, II wojna światowa oraz Dancing Warszawsko-Lwowski.

Pewnym zwieńczeniem wydarzeń artystycznych był występ członków Bielskiego Stowarzyszenia Promocji Kultury. Zaprezentowali się w komedii „Szkoła żon” Jeana Baptiste'a Poquelina, znanego bardziej jako Molier.

Głównym inicjatorem Wrześniowych Kresowian przed 15 laty był śp. ks. Krzysztof Bojko, zmarły w 2013 roku proboszcz parafii pw. Przemienia Pańskiego w Białej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL