Nowy numer 44/2020 Archiwum

Rolnicy to wiedzą przejdź do galerii

Diecezjalne dożynki odbyły się w Sichowie w gminie Męcinka.

Tegoroczne diecezjalne podziękowania Bogu za dar obfitych plonów wybrzmiały w Sichowie, na diecezjalnych i gminnych dożynkach. Sichów należy do parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Słupie oraz gminy Męcinka. Liturgii w miejscowym parku przewodniczył bp Zbigniew Kiernikowski.​

- Dożynki są okazją, by dziękować Bogu za plony, jak mówimy "owoc pracy rąk ludzkich" i ziemi, która jest pod władzą Boga. Jest to czas do pewnej refleksji nad działaniem człowieka. Refleksji nad środowiskiem i sposobem bycia człowieka w tym środowisku. Bo człowiek, a szczególnie ten, który pracuje na roli doświadcza tego, że nie wszystko od niego zależy. Wiele zależy np. od czynników pogodowych. To prowadzi do tego, że ma on okazję przyjmować postawę pokorę i zaufania wobec Pana Boga. Doświadczać tego, że to co się dzieje, ostatecznie wychodzi na dobre człowiekowi, jeśli ma w sobie postawę wiary - mówił hierarcha.

Starościną dożynek była Stanisława Budziszyn, zaś starostą Jan Krupiński. Pani starościna gospodarzy razem z mężem Wiesławem od 30 lat na 30 ha. - W naszym rejonie żniwa były dosyć łatwe. Zboże dobrze sypało, nie mamy co płakać. To, co utrudnia bycie rolnikiem, to niepewność w jakie cenie będzie mógł sprzedać to, co dzisiaj zasiewa - mówią państwo Budziszyn.

Z kolei starosta jest prezesem rolniczej spółdzielni produkcyjnej w Sichowie, która ma pod sobą aż 120 ha.

- Tegoroczne żniwa przebiegły nader sprawnie. Dzięki Bogu zebraliśmy zboże dobre. Myślę, że będzie dobrze w tym układzie jaki jest, choć ceny są niskie. Takie są realia i my musimy gospodarzyć, przeżyć, ludziom zapłacić. W całej gminie mówimy szczere "dziękuję" Panu Bogu. Dla nas dożynki nie są tylko tradycją odchodzącą do lamusa, ale rzeczywistym podziękowaniem Panu Bogu za błogosławieństwo pogody i plonów. Teraz dziękujemy, ale już przygotowujemy się do przyszłorocznych zbiorów. Już teraz jest zasiany rzepak, a lada dzień będzie siana ozimina - mówi starosta.

Przed Eucharystią odbył się tradycyjny korowód wieńców dożynkowych z wszystkich miejscowości gminy Męcinka, w których są rolnicy m.in. Stanisławowa, Pomocnego, Męcinki i Konradowa.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama