Nowy numer 46/2018 Archiwum

Słodki smak kultury

Atrakcyjnie zapowiada się tegoroczne Święto Chleba i Piernika w Jaworze. Przez trzy dni (od 25 do 27 sierpnia) będzie można m.in. na nowo poznać i zasmakować słodkiej kultury i tradycji miasta nad Nysą Szaloną.

Raz w roku Jawor zamienia się w europejską stolicę piekarzy i piernikarzy. Podczas Święta Chleba i Piernika bogactwo smaków i zapachów świeżo wypieczonego pieczywa oraz aromatycznych pierników króluje w mieście.

W tym roku nie zabraknie również ciekawych pokazów oraz warsztatów, obrazujących tradycje piernikarskie regionu, a przygotowanych przez Muzeum Regionalne w Jaworze. Jak mówi Arkadiusz Muła, dyrektor muzeum, każdy będzie mógł wziąć udział w warsztatach wypieku pierników jaworskich i pierników niemczańskich.

- Uczestnicy warsztatów mogą przekonać się, jak wyglądała praca w piekarni i jak odbywała się produkcja pierników przygotowywanych w tradycyjnym piecu. W oparciu o dawne receptury można będzie własnoręcznie przygotować wypieki z tradycyjnych form piernikarskich. Jedną z form będzie wizerunek średniowiecznego patrona miasta Jawora, św. Marcina. Dla turystów przygotowaliśmy w siedzibie Informacji Turystycznej w Rynku pamiątki i wyroby rękodzieła lokalnych twórców. Będzie tu można również nabyć jaworskie pierniki - mówi.

Inną atrakcją, jaką Muzeum Regionalne przygotowało dla uczestników jaworskiego święta, będzie prezentacja wyrobów piernikarskich Muzeum Okręgowego w Toruniu. Pierniczki, w tym znane i cenione w świecie katarzynki, robione są zgodnie ze starymi recepturami, bez żadnych konserwantów i innych ulepszaczy.

Wśród gości Święta Chleba i Piernika będą także Marcin Goetz i Oldřich Kvapil.

Pierwszy w swojej pracowni traktuje ciasto jak materiał plastyczny, z którego wyrabia i wypieka wspaniałe pierniczki. Podczas warsztatów uczestnicy będą mogli tworzyć własne piernikowe kształty.

Z kolei Oldřich Kvapil to rzeźbiarz, który tworzeniem drewnianych form do pierników zajmuje się od 1966 roku. W 2003 r. otrzymał zaszczytny tytuł "nosiciela tradycji ludowej", przyznawany przez ministerstwo kultury dla osób szczególnie ważnych dla dziedzictwa kulturowego Czech. Podczas naszej imprezy uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z przykładowymi pracami Oldřicha oraz podpatrzeć, jak tworzy swoje formy do pierników.

Piernikowe atrakcje odbywać się będą w piątek 25 sierpnia oraz w sobotę 26 sierpnia od 10.00 do 20.00, zaś w niedzielę 27 sierpnia od 10.00 do 15.00.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy