Urny z prochami z ziemią z Katynia, z warszawskiej Kwatery na "Łączce" oraz z Dołów Śmierci w Ponarach, będą odtąd czczone w krzeszowskim sanktuarium maryjnym. To jeden z elementów obchodzonego tam święta "Hallerczyków".
Uroczystości, które odbyły się 13 sierpnia, były związane z ze 150. rocznicą utworzenia Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, setną rocznicą utworzenia „Błękitnej Armii”, ogłoszenia przez Senat RP Roku Generała Józefa Hallera, oraz przypadającej właśnie tego dnia 144. rocznicy urodzin gen. Hallera.
Głównym elementem uroczystości było przekazanie z rąk przedstawicieli IPN trzech urn z prochami z cmentarzy, na których spoczywają szczątki polskich bohaterów, ofiar totalitaryzmu komunistycznego. Urny, odebrane przez samorządowców kamiennogórskich, zostały przeniesione do ołtarza bocznego bazyliki krzeszowskiej.
Wśród gości tego dnia była m. in. Marzena Machałek, pochodząca z Kamiennej Góry wiceminister oświaty. Mówiąc o geście przekazania urn zwróciła uwagę, że patriotyzm to nie tylko duchowa miłość do ojczyzny, ale także wiedza o jej historii.
- Miejscem, które kształtuje te wartości jest Kościół i rodzina. Ale i obowiązkiem szkoły jest uczyć o bohaterach i polskiej historii. I taką szkołę budujemy. W której młodzi ludzie będą przygotowywani do nowoczesności, bez kompleksów poruszali się w Europie, ale też wiedzieli skąd są, znali polskich bohaterów, byli dumni ze swojej ojczyzny – mówiła minister Machałek.
Wśród gości byli także kombatanci walk z reżimem komunistycznym - żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych. Uroczystości rozpoczęła Eucharystia z oprawą muzyczną chóru oraz udziałem Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych.
- Liczymy, że dzięki tym uroczystościom w przyszłości, na 100. rocznicę odzyskania niepodległości, w Kamiennej Górze powstanie Miejsce Pamięci dla uczczenia polskich elit i bohaterów mordowanych przez trzy totalitarne systemy - mówi Rafał Czerniga z Kamiennogórskiego Stowarzyszenia Historyczno-Kulturalnego, głównego organizatora całego projektu.
Święto to odbyło się także dzięki pomocy komendanta Garnizonu Wrocław oraz ks. Mariana Kopko - kustosza sanktuarium krzeszowskiego. Uroczystościom towarzyszyły cztery połączone z wykładami wystawy tematyczne, konkursy historyczne dla dzieci, pokazy historycznego i współczesnego sprzętu wojskowego oraz mody z lat 20. XX wieku.