Nowy numer 25/2018 Archiwum

Krzeszów patriotyczny

W najbliższą niedzielę w sanktuarium maryjnym oraz na placu przed bazyliką krzeszowską odbędą się uroczystości związane ze 150. rocznicą utworzenia Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół", setną rocznicą utworzenia "Błękitnej Armii", ogłoszenia przez Senat RP Roku Generała Józefa Hallera, oraz przypadającej właśnie 13 sierpnia 144. rocznicy urodzin gen. Hallera.

Jak wyjaśnia Rafał Czerniga, współorganizator rocznicowych wydarzeń, wszystkie te wydarzenia łączą w sobie historię innego wielkiego Polaka i żarliwego patrioty, pochowanego w Kamiennej Górze - kpt. Józefa Sierocińskiego.

- Był on aktywnym działaczem a później naczelnikiem okręgu Sokołów Polskich, głównym szefem rekrutacji ochotników z USA do Armii Polskiej we Francji, adiutantem gen. Józefa Hallera, prezesem Związku Hallerczyków, odznaczonego m.in. krzyżem Virtuti Militari za udział w wojnie 1920 roku - wylicza R. Czerniga.

Zapowiada się naprawdę niezapomniana uroczystość przy dobrej pogodzie - przeżycia religijne, kulturalne i patriotyczne.

- Liczymy, że dzięki tym uroczystościom w przyszłości, na 100. rocznicę odzyskania niepodległości, w Kamiennej Górze powstanie Miejsce Pamięci dla uczczenia polskich elit i bohaterów mordowanych przez trzy totalitarne systemy - zdradza R. Czerniga.

Uroczystości rozpocznie Eucharystia z piękną oprawą muzyczną w wykonaniu chóru oraz udziałem Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych. W trakcie Mszy św. zaplanowano m.in. przekazanie relikwiarzy z ziemią i prochami polskich bohaterów w asyście honorowej czterech jednostek wojskowych.

Uroczystościom będą towarzyszyły cztery wystawy tematyczne wystawy połączone z wykładami, konkursy historyczne dla dzieci oraz pokazy historycznego i współczesnego sprzętu wojskowego oraz mody lat 20. XX wieku.

Warto dodać, że niedzielne uroczystości patriotyczne w Krzeszowie organizuje niewielka grupa osób, bez wsparcia sponsorów i bez efektownych patronatów, za to wielką pomocą kustosza sanktuarium krzeszowskiego ks. Mariana Kopko oraz komendanta Garnizonu Wrocław.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma