Odwiedziny w domu mieszczańskim sprzed stu lat? Dlaczego nie? Muzeum Karkonoskie i Archiwum Państwowe w Jeleniej Górze przygotowują dla nas prawdziwą podróż w czasie.
Secesja wabi ornamentyką, kusi kolorowymi witrażami lamp i okiem, zachwyca giętymi profilami i łagodnymi twarzami rzeźb. Grono miłośników tego okresu ciągle się powiększa. Zauważyli to muzealnicy, którzy już przygotowują wielką atrakcję - wystawę obejmującą cały okres jeleniogórskiej secesji.
- Przygotowujemy cztery pomieszczenia, urządzone w tym stylu w niemal każdym detalu - mówi Dominik Kunysz, adiunkt na Wydziale Szkła Artystycznego Muzeum Karkonoskiego. - W pokoju jadalnym, gabinecie pana domu, kuchni i saloniku kawowym wszystko będzie wyglądać tak, jakby przed chwilą opuścili je właściciele - zapewnia.
Współorganizatorem wystawy jest jeleniogórski oddział Archiwum Państwowego we Wrocławiu. To stąd powędrowały na ekspozycję plany architektoniczne secesyjnych budynków w Jeleniej Górze.
- Mamy dość obfity zbiór doskonale zachowanych, kompletnych planów budowlanych z przełomu XIX i XX wieku - mówi Ivo Łaborewicz, kierownik archiwum. Do najbardziej znanych secesyjnych budynków w Jeleniej Górze należą m.in. Teatr im. Cypriana Kamila Norwida oraz budynek dawnego domu towarowego, dziś galerii handlowej.
Secesja jest bardzo mocno widoczna w historycznej architekturze miasta. Ulice Wojska Polskiego, Matejki czy Zamenhofa pełne są kamienic i willi z tego okresu. Jak podkreślają organizatorzy, wystawa wypełnia w części lukę, jaką jest brak opracowań na temat jeleniogórskiej secesji.