Nowy numer 46/2018 Archiwum

Do IT yourself

– To pomysły wciąż unikatowe, a zapotrzebowanie na nie ciągle rośnie, zarówno wśród przedsiębiorców, jak i samorządów w całej Europie – mówi dr Dariusz Zając, kanclerz Uczelni Jana Wyżykowskiego. We współpracy z dwiema innymi szkołami wyższymi opracowano tam program edukacyjny dla informatyki w biznesie.

Projekt o wdzięcznej nazwie DIMBI (Developing the Innovative Methodology of Teaching Business Informatics – ang. rozwój innowacyjnych metod w nauczaniu biznesu informatycznego) ma kształcić specjalistów w dziedzinie informatyki.

Do tego powstały specjalny portal internetowy i dwa interaktywne podręczniki. Założenia projektu i jego cele prezentowali na specjalnie w tym celu zwołanej konferencji prasowej przedstawiciele Uczelni Jana Wyżykowskiego w Polkowicach, Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, Uniwersytetu Ekonomicznego w Warnie i ośrodka badawczego Paragon Europe z Malty. Jak podkreśla dr Zając, polkowicka uczelnia, która powstała zaledwie przed rokiem, jest obecnie europejskim liderem w pracach na rzecz opracowywania nowoczesnych metod nauczania dla sektora informatycznego. – W ramach projektu odbyły się m.in. dwie konferencje naukowe we Wrocławiu i w Warnie oraz dwa obozy letnie dla studentów z Polski i Bułgarii. Efektem tych prac są portal internetowy i podręczniki, które tworzyli sami studenci. Takich podręczników chyba jeszcze nikt przed nami nie stworzył – mówi kanclerz polkowickiej uczelni. Z wyników prac nad programem DIMBI zadowolony jest prof. Mieczysław Owoc z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. – Nasza uczelnia od 7 lat prowadzi zajęcia z informatyki dla biznesu, mamy więc swoich absolwentów na tym kierunku. Stąd wiem, jak wielkie jest zapotrzebowanie na takie programy i podręczniki – mówi. O podręcznikach opowiadał podczas konferencji prof. Julian Wasiliew z Uniwersytetu Ekonomicznego w Warnie. Uczony zapewniał, że ich przewaga nad podręcznikami drukowanymi będzie polegała na możliwości stałego aktualizowania treści. – W trakcie przyszłego roku akademickiego będziemy w Warnie nadal nad nimi pracowali. Ciągły postęp w informatyce wymaga, abyśmy trzymali rękę na pulsie – powiedział. Zarówno platforma DIMBI, jak i podręczniki mają być dostępne za kilka miesięcy dla każdego użytkownika. Kanclerz Zając zapewnia, że będzie to dostęp bezpłatny.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy