Nowy numer 3/2021 Archiwum

Drużyna Kapitana Nowiny

W ciasnym kółku siedzą dzieci, zasłuchane w opowieść o Iron Manie, wyimaginowanym bohaterze. Czyta kombatant Narodowych Sił Zbrojnych - bohater prawdziwy. To część niezwykłego projektu edukacyjno-patriotycznego.

Projekt nosi nazwę „Drużyna Kapitana Nowiny”. Kapitan to Zbigniew Nowina-Boznański, żołnierz września, później wojska polskiego i na koniec - Narodowych Sił Zbrojnych. Wokół tej postaci skupia się gromada superbohaterów znanych z telewizji i kina: Spiderman, Super Girl czy Kapitan Ameryka. 

Ta drużyna bohaterów, fikcyjnych i prawdziwych, od kilku lat odwiedza szpitale, domy dziecka, szkoły i przedszkola w rejonie jeleniogórskim. Głównym celem jest niesienie dzieciom promyka słońca i uśmiechu. Celem dodatkowym - zachęcenie do poznawania ojczystych dziejów. 

Przed tygodniem „Drużyna kapitana Nowiny” odwiedziła Centrum Opieki nad Dzieckiem „Dąbrówka” w Jeleniej Górze-Cieplicach.

- Nie tylko czytamy dzieciom i młodzieży bajki. Prezentujemy także nasze akcesoria organizacyjne, szturmówki czy sztandar. Opowiadamy czym były Narodowe Siły Zbrojne, czym jest Związek Byłych Żołnierzy NSZ - mówi kpt. Nowina-Boznański. W spotkaniu brał także udział inny kombatant NSZ, por. Czesław Lipiński.

- Dwa lata temu byłem gościem jednego z domów dziecka, gdzie przebywa tzw. trudna młodzież. Jeszcze przed spotkaniem dyrektorka tego ośrodka ostrzegała mnie, że może to być dla mnie trudne doświadczenie. Okazało się, że słuchali nas bardzo pilnie, a na koniec zadawali mnóstwo pytań. Co ciekawe, pytali nie tylko chłopcy, ale także dziewczęta. Spotkanie trwało ponad dwie godziny, a na koniec dostaliśmy takie rzęsiste brawa, że dyrektorka była zachwycona - opowiada.

O spotkaniu z bohaterami ciepło wyrażała się także dyżurująca tego dnia w „Dąbrówce” Marzena Ropelewska-Sobczyk, wychowawczyni.

- Uważam, że te nietypowe zajęcia z historii mogą przynieść w przyszłości bardzo pozytywne skutki. Połączenie bajkowej formy z życiorysami prawdziwych bohaterów wojennych, zaskakująco dobrze się łączy. Moim zdaniem to znakomity pomysł na lekcje historii, zwłaszcza dla najmłodszych - mówi.

W akcjach realizowanych przez „Drużynę kapitana Nowiny” pomagają także skauci z jeleniogórskiego hufca Stowarzyszenia Harcerstwa katolickiego „Zawisza”. Projekt wspiera wrocławski oddział Instytutu Pamięci Narodowej oraz Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama