Pamięć na gruzach kościoła

Diecezja Banja Luka wspominała męczennika za wiarę, który tak mocno jest związany z Polakami.

We wtorek 11 lipca 2017 r na fundamentach kościoła parafialnego Podwyższenia. Krzyża w parafii Gumjera, w dolnym biegu rzeki Vrbas, została odprawiona Eucharystia z okazji 74. rocznicy męczeńskiej śmierci, młodego księdza z ówczesnej tamtejszej parafii, ks. Ante Dujlovica.

Liturgii przewodniczył ordynariusz diecezji Banja Luka bp Franjo Komarica.

Ks. Antoni Dujlovic święcenia prezbiteratu przyjął w 1939 roku, a w 1940 roku został mianowany proboszczem parafii Gumjera. Przeważającą liczebnie grupą w tej parafii byli Polacy i ich potomkowie przybyli tam z Galicji pod koniec XIX wieku.

Nowy proboszcz specjalnie dla nich nauczył się języka polskiego. Jak podają biografowie, Polacy odpłacili mu wielkim zaufaniem i miłością. W 1941 roku hitlerowskie Niemcy podbiły Bałkany. Oprócz niemieckiego okupanta młodemu księdzu zagrażali też partyzanci chorwaccy, serbscy oraz komuniści.

Wielokrotnie ostrzegano kapłana o grożącym mu niebezpieczeństwie ze strony różnych grup. Ten jednak postanowił pozostać z powierzonymi mu wiernymi. Został zamordowany 11 lipca 1943 roku.

W 1945 roku władzę w ówczesnej Jugosławii przejęli komuniści. Polacy zostali przesiedleni w okolice Bolesławca na Dolnym Śląsku. Parafianie z Gumjery trafili głównie do wsi Ocice. Pamięć o kapłanie zabrali ze sobą.

Dzięki temu mogła ona przetrwać lata opresyjnego i antykościelnego komunizmu w Jugosławii. Potomkowie reemigrantów zatroszczyli się o spisanie wspomnień o ks. Antonim Dujloviciu.

Gdy w latach 90 XX wieku diecezja banjalucka zaczęła badać możliwość wyniesienia na ołtarzu kilkunastu męczenników z czasów II wojny światowej, ks. Antoni również był brany pod uwagę.

Okazało się, że żywa pamięć o nim wśród reemigrantów, a także współpraca z diecezją legnicką bardzo pomogły w skompletowaniu dokumentów.

Obecnie Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych już zatwierdziła dokumenty niezbędne do ​​zainicjowania procesu zamordowanego księdza Ante Dujlovic i kolejnych trzech zamordowanych kapłanów Diecezji Banja Luka.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..