Nowy numer 3/2021 Archiwum

Wtedy też była niedziela...

Kresowiana w Białej - święto, które przypomina o kresowych tradycjach mieszkańców diecezji legnickiej - odbędzie się w tym roku w 78. rocznicę agresji Związku Radzieckiego na Polskę.

Mimo że do 17 września pozostały jeszcze dwa miesiące, ks. Tomasz Aszurkiewicz już teraz zaprasza na jubileuszowe, 15. Kresowiana.

- Nasza impreza będzie przybliżała tradycje kresowe, zwłaszcza dzieciom i młodzieży, czyli tym, którzy urodzili się już tutaj, na Dolnym Śląsku, aby nie zapominali o swoich korzeniach. Z tego też względu podczas Kresowian na najmłodszych uczestników imprezy czekają wyjątkowe atrakcje zachęcające do poznawania historii poprzez uczestnictwo w przygotowanych specjalnie dla nich grach i zabawach - informuje ks. Tomasz.

Kresowiana to jedna z najstarszych i największych w naszej diecezji uroczystości poświęconych Kresom, ich mieszkańcom, wierze, kulturze i tradycji tego regionu dawnej Polski.

Zapoczątkował je w 2002 r. śp. ks. Krzysztof Bojko, ówczesny proboszcz w Białej. Co roku Kresowiana mają inny motyw przewodni, odwołujący się do określonej rocznicy historycznej. - Tym razem uroczystość będzie ściśle związana z tematem agresji sowieckiej na Polskę o świcie 17 września 1939 roku. Co znamienne - wówczas także była niedziela, a Sowieci właśnie ten dzień wybrali na wbicie broniącym się przed Niemcami Polakom noża w plecy - przypomina proboszcz.

Impreza jak zawsze odbędzie się w pięknej scenerii parku w Białej k. Chojnowa. Z uwagi na militarny charakter tegorocznych Kresowian wezmą w nich udział członkowie legnickiego oddziału Związku Strzeleckiego oraz Grupy Rekonstrukcji Historycznej im. 19. Pułku Piechoty Odsieczy Lwowa.

Organizatorami 15. Kresowian są parafia pw. Przemienienia Pańskiego w Białej, Bielskie Stowarzyszenie Promocji Kultury oraz Legnicki Oddział Związku Strzeleckiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama