Nowy numer 2/2021 Archiwum

Rodzina się powiększyła przejdź do galerii

W czasie odpustu ku czci Matki Bożej z Góry Karmel wiele osób przyjęło szkaplerz karmelitański.

W niedzielę 16 lipca w kościele pw. św. Jadwigi Śląskiej w Legnicy spotkali się członkowie rodziny karmelitańskiej. Tego dnia bowiem o 15.30 została odprawiona Eucharystia odpustowa z okazji wspomnienia Matki Bożej z Góry Karmel. W Legnicy naprzeciw wspomnianego kościoła znajduje się klasztor sióstr Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus.

Liturgii przewodniczył ks. Tomasz Kowalski, neoprezbiter z archidiecezji wrocławskie, ale pochodzący z tej parafii. Wraz z nim modlili się kapłani z dekanatu Legnica Wschód. W homilii kapłan postawił pytanie, kim jest dla nas Maryja? Czy jest tylko tą osobą, jaką przedstawiają nam obrazy, czyli kobietą w koronie, zwyciężającą Złego czy też jednak potrafimy dostrzec w niej kobietę, skromną, pracowitą, dobrą dla innych, mieszkającą w malutkim Nazarecie?

- Spróbujmy zobaczyć kobietę bez korony na głowie. Zamiast tego na czole krople potu z wysiłku od pracy. Trzeba byśmy zobaczyli tę stronę Maryi. Byśmy zrozumieli, dlaczego Bóg przyodział Ją szatą królewską. Można bowiem prowadzić życie ukryte, proste, zwyczajne, wypełniając obowiązki i być człowiekiem wybranym przez Boga. Do takiej osoby można się zwrócić zawsze i z każdym problemem. Ona bowiem nie stwarza dystansu między sobą a jakąkolwiek osobą. Czasami można odnieść wrażenie, że wielkie uroczystości na Jej cześć mogą przykryć to, co w Maryi jest najpiękniejsze, a mianowicie zaufanie Bogu. To ono sprawiło, że Bóg wybrał ją na matkę dla swojego Syna, a później ten Syn dał nam ją za matkę - mówił kapłan.

Na zakończenie liturgii ponad 20 osób stanęło przed ołtarzem, by tam po specjalnej modlitwie otrzymać nałożenie szkaplerza karmelitańskiego.

- To była piękna chwila w moim życiu. Bardzo kocham Matkę Bożą. Kiedyś dostałam w prezencie taki medalik-szkaplerz. Od razu go założyłam i zawsze nosiłam. Postanowiłam jednak przyjąć tak oficjalnie szkaplerz karmelitański. I właśnie dzisiaj to się stało. Bardzo się cieszę - mówi Dorota Unicka z parafii katedralnej.

Trudno powiedzieć, ile osób w diecezji legnickiej nosi szkaplerz karmelitański. Co prawda od strony formalnej patronuje jego nakładaniu i pewnej formacji Bractwo Szkaplerza Świętego prowadzone przez siostry karmelitański, jednak wiele osób przyjmuje szkaplerz podczas przeróżnych rekolekcji i dni skupienia organizowanych w całej Polsce.

Siostry są pewne, że podczas ich 25-letniej obecności w diecezji legnickiej, szkaplerz przyjęło około 1300 osób.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama