Grupa eksploratorów z redakcji miesięcznika "Odkrywca" rozpoczęła poszukiwania tajemniczych ciężarówek, które Niemcy ukryli w 1945 r. przy szosie ze Szklarskiej Poręby do Jakuszyc. Miejska legenda nazywa to miejsce "Szczeliną".
W trzecim, zlokalizowanym w lesie pomiędzy Kruczymi Skałami i szosa jakuszycką, znaleźliśmy pozostałości po dobrze umocnionej ziemiance, a w niej m.in. metalowe narzędzia z czasów ostatniej wojny. Był tam także agregat do wytwarzania ciepła w ciężarówkach Opel Blitz - mówił na konferencji Krzysztof Krzyżanowski. Odkrywca zapewnił, że dotychczasowe wyniki badań nie tylko nie zniechęciły odkrywców, ale wzmogły ich chęć dalszych poszukiwań.
- Będziemy kontynuowali nasze prace, tym razem chcąc odnaleźć wejścia do chodnika, gdzie zaparkowane są ciężarówki. O takim wejściu i chodniku mówił w swoich wspomnieniach jeden z nieżyjących już żołnierzy Wojska Ochrony Pogranicza, który w latach 60. ub. w. napisał o tym książkę - informował Krzyżanowski.
Badacze są przekonani, że od rozwikłania tajemnicy niemieckiego transportu dzieli ich kilka kroków. Jeśli odnajdą legendarny chodnik - Szczelinę, jego zawartość nawet dla nich będzie niespodzianką.
- Nie wiemy, ilu ciężarówek się tam spodziewać, bo świadkowie mówią o liczbie od trzech do nawet kilkudziesięciu. Nie wiemy, co przewoził transport. Świadek, który był w Szczelinie po wojnie, utrzymywał, że to ciasno zaparkowane wozy, bez żadnego ładunku.
- Nawet jeśli to prawda, to znalezisko takie byłoby wielkim osiągnięciem i poważnie wzbogaciłoby nasza wiedzę o tamtym okresie - uważa Krzyżanowski i podkreśla, że celem prac poszukiwawczych jego grupy jest jedynie zweryfikowanie historii Szczeliny.
Opowieści o tym legendarnym miejscu są obecne w mieście od czasów powojennych i rozpalają wyobraźnie poszukiwaczy skarbów i łowców tajemnic. Podsyca je fakt, że w 1984 r. w poszukiwanie zaginionego transportu zaangażowało się ministerstwo spraw wewnętrznych PRL.
Szczelina jest dziś jedną z trzech najważniejszych, obok Złotego Pociągu i Złota Wrocławia, przedmiotem spekulacji i poszukiwań zarówno prywatnych eksploratorów, wielkich firm, a nawet europejskich rządów.