Nowy numer 13/2024 Archiwum

Najstarsza fatimska w Polsce

Trzeci nocleg na Pieszej Pielgrzymce Legnickiej poprzedzi niezwykłe nabożeństwo.

Wieczorem 31 sierpnia pątnicy XXV Pieszej Pielgrzymki Legnickiej dotrą do Tyńca Małego w archidiecezji wrocławskiej. To tradycyjne miejsce noclegu naszej pielgrzymki. Wyjątkowa będzie tegoroczna propozycja wieczornego nabożeństwa. Odbędzie się tam modlitwa związana z nabożeństwami fatimskimi.

Kościół bowiem żyje w tym roku 100. rocznicą objawień Matki Bożej w Fatimie. W kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Tyńcu Małym znajduje się zaś najstarsza na obecnym terytorium Polski figura przedstawiająca Matkę Bożą Fatimską. Ma ona obecnie 81 lat.

W kronikach parafialnych znajduje się opis, że na początku lat 30. XX w. w parafii został wyświetlony film o objawieniach fatimskich. Trafił on też w ręce proboszcza oraz Marii Józefy von Ruffer dziedziczki, właścicielki okolicznych dóbr. Żywo zainteresowani szukali potwierdzenia prawdziwości tych objawień. Gdy się potwierdziły, hrabina zdobyła obrazek, znalazła rzeźbiarza i ufundowała figurkę. Jak mówi ks. Ireneusz Alczyk, obecny proboszcz, co prawda odbiega nieco wyglądem od obecnych figur, ale i tak jest przepiękna.

Najstarsza fatimska w Polsce   Kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Tyńcu Małym Karol Białkowski /Foto Gość Figurka ma ok. 110 cm wysokości i jest wyrzeźbiona z jednego kawałka drewna. We wrześniu 1997 r. otrzymała koronę. Nałożył ją śp. bp Józef Pazdur. Kilka miesięcy wcześniej na jej dłoniach zawisł różaniec - dar od św. Jana Pawła II przekazany przez proboszcza z Oleśnicy, ks. Władysława Ozimka.

Maria Józefa von Ruffer założyła ochronkę dla dzieci i pomagała chorym i ubogim. Do końca życia niezamężna, bardzo głęboko wierząca, bogobojna i lubiana przez ludzi.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy