Nowy numer 42/2019 Archiwum

Najstarsza fatimska w Polsce

Trzeci nocleg na Pieszej Pielgrzymce Legnickiej poprzedzi niezwykłe nabożeństwo.

Wieczorem 31 sierpnia pątnicy XXV Pieszej Pielgrzymki Legnickiej dotrą do Tyńca Małego w archidiecezji wrocławskiej. To tradycyjne miejsce noclegu naszej pielgrzymki. Wyjątkowa będzie tegoroczna propozycja wieczornego nabożeństwa. Odbędzie się tam modlitwa związana z nabożeństwami fatimskimi.

Kościół bowiem żyje w tym roku 100. rocznicą objawień Matki Bożej w Fatimie. W kościele parafialnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Tyńcu Małym znajduje się zaś najstarsza na obecnym terytorium Polski figura przedstawiająca Matkę Bożą Fatimską. Ma ona obecnie 81 lat.

W kronikach parafialnych znajduje się opis, że na początku lat 30. XX w. w parafii został wyświetlony film o objawieniach fatimskich. Trafił on też w ręce proboszcza oraz Marii Józefy von Ruffer dziedziczki, właścicielki okolicznych dóbr. Żywo zainteresowani szukali potwierdzenia prawdziwości tych objawień. Gdy się potwierdziły, hrabina zdobyła obrazek, znalazła rzeźbiarza i ufundowała figurkę. Jak mówi ks. Ireneusz Alczyk, obecny proboszcz, co prawda odbiega nieco wyglądem od obecnych figur, ale i tak jest przepiękna.

Najstarsza fatimska w Polsce   Kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Tyńcu Małym Karol Białkowski /Foto Gość Figurka ma ok. 110 cm wysokości i jest wyrzeźbiona z jednego kawałka drewna. We wrześniu 1997 r. otrzymała koronę. Nałożył ją śp. bp Józef Pazdur. Kilka miesięcy wcześniej na jej dłoniach zawisł różaniec - dar od św. Jana Pawła II przekazany przez proboszcza z Oleśnicy, ks. Władysława Ozimka.

Maria Józefa von Ruffer założyła ochronkę dla dzieci i pomagała chorym i ubogim. Do końca życia niezamężna, bardzo głęboko wierząca, bogobojna i lubiana przez ludzi.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

  • Gość
    16.07.2017 11:30
    Czy na pewno w latach 30. XX wieku w tak małej parafii mógł być wyświetlony film o objawieniach fatimskich? Czy już na pewno wtedy powstawały takie filmy, kiedy jeszcze wieść o Fatimie nie była tak powszechna, czy nie jest tu jakieś przekłamanie? Proszę sprawdzić, lub podać źródło tej informacji, bo byłaby to gratka dla historii kina religijnego... Anita
    doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL