GN 42/2019 Archiwum

Ludzie potrzebują ikon

- Jak to się zaczęło? Z naszej parafii odchodził ksiądz. W prezencie od wiernych dostał ikonę. Zakochałam się w świetle bijącym z oczu Maryi. Pomyślałam: a może ja spróbuję? No i spróbowałam! - opowiada Daniela Fabjanowska.

Podstaw uczyła się na rekolekcjach połączonych z warsztatami piania ikon, zorganizowanych w Świętej Puszczy w Olsztynie k. Częstochowy.

- Tam pierwszy raz usłyszałam o dwunastu warstwach i modlitwie do 12 apostołów, pigmentach, mieszaniu wina z żółtkiem, proporcjach, kleju no i... modlitwie - opowiada.

Dziś jej niewielki pokój pełen jest głębokich spojrzeń świętych, soczystych kolorów płaszczy i peleryn, złotego blasku koron i jakiejś pewności, że to miejsce jest domem dobrego.

Pod oknem biurko, na nim zaczęta praca. Obok pędzle, farby i modlitwy wypisane ręcznie na kartkach. Takie, które czyta się codziennie, a które przeszywają na wylot jak za pierwszym razem.

Ikony poustawiane są rzędem na wersalce, komodzie, wiszą na ścianach. Większość ma już swoich właścicieli.

- Ludzie bardzo potrzebują ikon - uważa pani Daniela i jest w jej cichym zapewnieniu jakaś siła. - I to nie chodzi o obrazek na ścianę. Jest teraz u ludzi taka przemożna chęć, żeby mieć w domu miejsce, z którego bije świętość. Nawet jeśli ktoś weźmie ikonę tylko dla obrazka, to przecież jak przechodzi tyle razy dziennie obok, to w końcu się pomodli - zapewnia.

Więcej w najbliższym wydaniu "Gościa Legnickiego".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama