GN 41/2019 Archiwum

Pomnik doceniony

Grafika jeleniogórskiej instalacji została wykorzystana w zaproszeniu na ogólnopolski dzień pamięci ofiar mordów na Wołyniu.

Dzisiaj w całej Polsce wspominane są ofiary ludobójstwa na Wołyniu. Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa Dokonanego Przez Ukraińskich Nacjonalistów na Obywatelach II RP, przypadający 11 lipca, jest w tym roku firmowany grafiką przedstawiającą pomnik, który ma stanąć w Jeleniej Górze. Jest to dzieło określane mianem kontrowersyjnego, zbyt dosłownego, epatującego przemocą.

Narodowy Dzień Pamięci... jest współtworzony przez Muzeum Niepodległości w Warszawie, a patronat honorowy objęli nad nim m.in. marszałkowie województw mazowieckiego, dolnośląskiego i opolskiego. O wykorzystanie grafiki pomnika „Rzeź Wołyńska” autorstwa Andrzeja Pityńskiego zwrócił się Witold Listowski, prezes Patriotycznego Związku Organizacji Kresowych i Kombatanckich, głównego organizatora obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ukraińskiego Ludobójstwa na Polakach,

Mariusz Gierus, lider grupy która postawiła sobie za cel instalację pomnika ofiar na Wołyniu w Jeleniej Górze, mówi, że wybór takiej a nie innej grafiki jest dowodem, iż pomnik w odpowiedni sposób przypomina o tamtych wydarzeniach.

- W mojej ocenie, wykorzystanie tego pomnika, jak również liczne dowody uznania dla dorobku artystycznego jego autora, Andrzeja Pityńskiego, który dodatkowo w tym roku obchodzi 50-lecie pracy twórczej, są przede wszystkim dowodem wartości naszej inicjatywy, jaką jest budowa pomnika w Jeleniej Górze. Te liczne dowody podkreślają niepowtarzalności tego rodzaju instalacji dla miasta, jak i dla całego regionu. - mówi jeleniogórzanin.

Jednocześnie mężczyzna podkreśla, że trzeba mówić prawdę o wydarzeniach sprzed ponad 70 lat, bo inaczej nigdy nie będziemy w stanie zbudować oczyszczonych, dobrych relacji z narodem ukraińskim.

Pełny wywiad z Mariuszem Gierusem ukazał się w "Gościu Legnickim" 27/2017 na 9 lipca. Jest dostępny także w e-wydaniu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL