Grafika jeleniogórskiej instalacji została wykorzystana w zaproszeniu na ogólnopolski dzień pamięci ofiar mordów na Wołyniu.
Dzisiaj w całej Polsce wspominane są ofiary ludobójstwa na Wołyniu. Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa Dokonanego Przez Ukraińskich Nacjonalistów na Obywatelach II RP, przypadający 11 lipca, jest w tym roku firmowany grafiką przedstawiającą pomnik, który ma stanąć w Jeleniej Górze. Jest to dzieło określane mianem kontrowersyjnego, zbyt dosłownego, epatującego przemocą.
Narodowy Dzień Pamięci... jest współtworzony przez Muzeum Niepodległości w Warszawie, a patronat honorowy objęli nad nim m.in. marszałkowie województw mazowieckiego, dolnośląskiego i opolskiego. O wykorzystanie grafiki pomnika „Rzeź Wołyńska” autorstwa Andrzeja Pityńskiego zwrócił się Witold Listowski, prezes Patriotycznego Związku Organizacji Kresowych i Kombatanckich, głównego organizatora obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ukraińskiego Ludobójstwa na Polakach,
Mariusz Gierus, lider grupy która postawiła sobie za cel instalację pomnika ofiar na Wołyniu w Jeleniej Górze, mówi, że wybór takiej a nie innej grafiki jest dowodem, iż pomnik w odpowiedni sposób przypomina o tamtych wydarzeniach.
- W mojej ocenie, wykorzystanie tego pomnika, jak również liczne dowody uznania dla dorobku artystycznego jego autora, Andrzeja Pityńskiego, który dodatkowo w tym roku obchodzi 50-lecie pracy twórczej, są przede wszystkim dowodem wartości naszej inicjatywy, jaką jest budowa pomnika w Jeleniej Górze. Te liczne dowody podkreślają niepowtarzalności tego rodzaju instalacji dla miasta, jak i dla całego regionu. - mówi jeleniogórzanin.
Jednocześnie mężczyzna podkreśla, że trzeba mówić prawdę o wydarzeniach sprzed ponad 70 lat, bo inaczej nigdy nie będziemy w stanie zbudować oczyszczonych, dobrych relacji z narodem ukraińskim.
Pełny wywiad z Mariuszem Gierusem ukazał się w "Gościu Legnickim" 27/2017 na 9 lipca. Jest dostępny także w e-wydaniu.