Nowy numer 42/2019 Archiwum

O moralnej medycynie i "zaciekłości terapeutycznej"

Kluczem do porządku wartości są prawda i dobro, nade wszystko odnoszące się do człowieka - mówił w Lubinie ks. prof. Piotr Kieniewicz podczas wykładu "Chrześcijanin wobec dylematów w medycynie".

Ks. prof. Kieniewicz, autorytet w dziedzinie bioetyki, dyrektor Ośrodka Wsparcia Płodności „Naprotechnologia” był gościem jubileuszowego, 50. Salezjańskiego Kociołka Kultury po raz pierwszy.

Podczas spotkania zorganizowanego w parafii pw. św. Jana Bosko w Lubinie skupił się m. in. na kwestii ograniczeń moralnych we współczesnej medycynie. Zdaniem uczonego maja one bardzo złożony charakter i nie wszystko, co w medycynie jest technicznie możliwe oraz prawnie dopuszczalne, jest także moralnie godziwe.

- Medycyna oparta na najnowszych technologiach i pozbawiona ograniczeń prawnych jest medycyna dostępną wyłącznie tym, którzy mają kasę. W krajach tzw. wysoko rozwiniętego systemu opiekuńczego zdrowi umawiają się ze zdrowymi ile mogą wydać na chorych. Jak wyjdzie im, że za dużo, to wprowadza się „łagodne” ograniczenie liczby chorych, np. poprzez eutanazję - dowodził ks. prof. Kieniewicz.

Gość jubileuszowego, Salezjańskiego Kociołka Kultury uważa, że obecnie najbardziej rozpowszechnionym systemem moralnym jest relatywistyczny indywidualizm.

- Zgodnie z jego zasadą każdy może stworzyć własne normy moralne i je stosować. Konsekwentne przyjęcie takiego modelu moralnego oznacza albo faktyczny brak jakichkolwiek norm moralnych, albo konieczność uszanowania restrykcji najdalej idących u osoby zaangażowanej w daną sytuację moralną - zapewniał.

Podczas spotkania była także mowa o ratowaniu ludzkiego życia za wszelką cenę. Zdaniem ks. profesora za każdym razem należy rozważyć konsekwencje takich działań i odpowiedzieć sobie na pytanie, na ile mają one charakter leczniczy, a na ile objawem „zaciekłości terapeutycznej” lub terapii uporczywej.

Po spotkaniu i pytaniach do prelegenta rozgorzała dyskusja, głównie wokół tematu obowiązkowych szczepień. Ks. prof. Kieniewicz był 50. gościem Salezjańskiego Kociołka Kultury. Celem tych spotkań jest m. in. zwrócenie uwagi na dylematy współczesnej kultury, której kształt i kondycja są obecnie jednym z najważniejszych wyzwań dla Kościoła.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL