Nowy numer 41/2019 Archiwum

Prezydent docenił inicjatywę

Andrzej Duda objął patronatem honorowym uroczystości ustanowienia św. Marii Magdaleny patronką Lubania.

W liście, jaki z kancelarii prezydenckiej otrzymał Arkadiusz Słowiński, burmistrz Lubania, czytamy m. in.:

"Godne uznania jest zaangażowanie wielu środowisk, instytucji, a przede wszystkim mieszkańców Lubania w inicjatywy związane z przybliżeniem postaci Świętej i działalności Zgromadzenia Sióstr św. Marii Magdaleny w Lubaniu. Ufam, że wszystkie przedsięwzięcia związane z ustanowieniem patronatu nad miastem przyczynią się do integracji i umacniania Państwa lokalnej wspólnoty, a także będą doskonałą okazją do zaprezentowania piękna Lubania i bogatej, wielowiekowej tradycji miasta."

Ustanowienie patronatu św. Marii Magdaleny nad Lubaniem jest inicjatywą lubańskich społeczników, artystów i wiernych, która po konsultacjach społecznych zyskała wsparcie samorządu.

Argumentami zwolenników patronatu były m. in. kilkusetletnia działalność w mieście zgromadzenia sióstr św. Marii Magdaleny od Pokuty jako elementu łączący i integrujący losy miasta, umocowany w dokumentach historycznych patronat św. Marii Magdaleny nad mieszkańcami, którzy widzieli w świętej orędowniczkę, oraz rozpoznawalność postaci patronki, liczne odniesienia w kulturze i sztuce, patronaty nad zawodowymi i społecznymi grupami, których działalność związana jest z miastem.

Wniosek ten w 2015 r. zaakceptowały władze kościelnych, po czym został on skierowany do Stolicy Apostolskiej, skąd w lipcu ub. roku przyszła pozytywna decyzja. Oficjalne obchody ustanowienia patronatu zaplanowane są na 24 września.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL