Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Odkryć obecność świętej księżnej

Mieszkańcy Wlenia szykują się do nadania patronatu św. Jadwigi Śląskiej ich miastu. Przed nami kolejne wydarzenie.

Wleń to śląskie miasteczko, które nie wszystkim kojarzy się z postacią św. Jadwigi tak, jak na to zasługuje. Warto jednak poznać jego historię i związki z świętą księżną. Jest ku temu dobry pretekst, jako że trwa Rok Jadwiżański. Okazją zaś będzie niedziela 4 czerwca, kiedy to w kościele pod wezwaniem św. Jadwigi Śląskiej w Łupkach (obok Wlenia) zostanie odprawiona Eucharystia. Obecny będzie na niej oraz homilię wygłosi ks. prof. dr hab. Bogdan Giemza, salwatorianin i kustosz sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy. Modlitwa rozpocznie się o godz. 13.00

Po liturgii odbędzie się koncert muzyki dawnej a po wszystkim chętni będą mogli zejść w dół, do Wlenia, ścieżką św. Jadwigi Śląskiej. Na wydarzenie zapraszają wspólnie burmistrz miasta oraz proboszcz miejscowej parafii.

Kościół w Łupkach znajduje się tuż obok zamku Lenno, najstarszego murowanego zamku na Śląsku. To ten zamek należał do księżnej Jadwigi, żony księcia Henryka Brodatego. Według kronikarzy księżna spędziła tutaj najwięcej czasu spośród wszystkich siedzib książęcych m.in. w Wrocławiu czy Legnicy. Z jej fundacji postawiono w mieście kościół pw. św. Mikołaja a jedna z legend z żywota św. Jadwigi mówi o cudzie znalezienia ukrytych monet, dzięki którym księżna mogła wybudować mieszkańcom kaplicę.

Radni miasta podjęli starania by w Roku Jadwiżańskim ogłosić świętą Jadwigę patronką miasta. Wszystko jest na dobrej drodze, by dokonało się to na zakończenie Roku. Spotkanie w Łupkach będzie jednym z wielu elementów przygotowań.

Plakat organizatorów   Plakat organizatorów mat. org.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma