Wirtuoz akordeonu był gwiazdą wieczoru podczas koncertu w Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze. Widowisko muzyczne "Dzwonek dla Pankracego" zorganizowano, aby wspomóc remont nowej siedziby dla katolickich podstawówki i liceum.
Wśród wykonawców koncertu znaleźli się także Chór Szkolny "Ad maiorem Dei Gloriam", muzycy Dawid Jędrzejczyk, Robert Wróblewski, Andrzej Kolasiński, Witold Pelc, Michał Polak, Hubert Cel, oraz solistki - Gabi Jędrzejczyk, Małgorzata Biedrzycka, Daria Wyrostek-Pelc, Joanna Markiewicz, Paulinka Pelc i Hania Mazur. Chórem dyrygowała i śpiewała Daria Wyrostek-Pelc.
Jak wyjaśnia Mariusz Gierus, prezes zarządu Karkonoskiego Stowarzyszenia Edukacyjnego u Erazma i Pankracego, idea koncertu "Dzwonek dla Pankracego" związana jest nierozłącznie ze szkolnictwem katolickim w Jeleniej Górze.
- Ludzie, którzy związani są z nasza szkołą od dłuższego czasu, angażują w to nie tylko siebie, ale także swoich najbliższych. Tak właśnie jest z rodziną Wyrostków. Daria Wyrostek-Pelc, pomysłodawczyni tego koncertu, od dłuższego czasu starała się namówić do wspólnego charytatywnego koncertowania swojego brata Marcina, geniusza akordeonu, zwycięzcę programu "Mam talent" - wyjaśnia M. Gierus.
Dochód z biletów na koncert przeznaczony będzie w całości na remont zabytkowego budynku, który w przyszłości będzie katolicką szkołą podstawową w Jeleniej Górze.
- Akurat jesteśmy teraz w takiej potrzebie, rzeczywiście cały czas remontujemy budynek naszej szkoły. Reforma oświaty powoduje, że nie mieścimy się w dotychczasowych lokalizacjach, szukamy więcej przestrzeni. Ten koncert wpisuje się w ideę budowania naszej szkolnej wspólnoty, a z drugiej strony jest próbą zachęcenia wszystkich jeleniogórzan do pomocy w naszym przedsięwzięciu - mówi prezes Karkonoskiego Stowarzyszenia Edukacyjnego u Erazma i Pankracego.
Tego dnia w Filharmonii Dolnośląskiej odbyły się dwa koncerty. Na oba sprzedano większość biletów-cegiełek, które zasilą fundusz remontowy nowej szkoły.
- Odnoszę takie wrażenie, że coraz więcej osób w Jeleniej Górze przekonuje się do naszych działań, tych ściśle związanych ze szkolnictwem katolickim, ale także tych które im towarzyszą, czyli do wydarzeń kulturalnych czy patriotycznych. To wszystko razem buduje wspólnotę, która sprawia, że dzisiaj mnóstwo ludzi, także tych, którzy nie mają swoich dzieci w naszej szkole, angażują się w nasze działania.
Robią to z myślą, że nasza szkoła kiedyś także będzie ich szkołą. Dzięki takim wydarzeniom jak ten koncert widzą, jaka będzie to szkoła. Widzą, że współczesne szkolnictwo katolickie to także wychodzenie do ludzi ze świadectwem wiary, pokazywanie, że jesteśmy szkołą wartości - mówi Mariusz Gierus.
Publiczne Katolickie Gimnazjum u św. Pankracego w Jeleniej Górze czeka, podobnie jak wszystkie gimnazja w Polsce, proces przekształceniowy. Na jego miejsce powstaną dwie placówki - liceum akademickie oraz szkoła podstawowa. Trwa nabór do pierwszej klasy liceum akademickiego.
- W tym roku szkolnym, który jest przed nami, liceum katolickie będzie funkcjonowała w dotychczasowych budynkach gimnazjum, razem z drugą i trzecią klasą gimnazjum. Podstawówką będzie się mieściła w budynku przy ul. Mikołaja Kopernika. mamy nadzieję, że roku szkolnym 2018/19 będziemy mogli już tam prowadzić zajęcia - mówi prezes Gierus.