Nowy numer 2/2021 Archiwum

Fishmob dla papieża przejdź do galerii

Młodzież przypomniała mieszkańcom Męcinki o urodzinach św. Jana Pawła II.

W Polsce po raz 7., a w Męcince po raz pierwszy odbył się fishmob, czyli tańczenie tańców do pieśni z spotkania młodych w Lednicy na cześć św. Jana Pawła II.

Fishmob to wariacja wyrażenia flashmob, czyli szybkiej, kilkuminutowej inicjatywy, przedstawienia, tańca w publicznym miejscu. Fish po angielsku oznacza rybę. W tym przypadku chodzi o wielką rybę ustawioną na Polach Lednickich.

Dlatego w Męcince po Mszy świętej o godz. 12 w niedzielę 14 maja najpierw dzieci odśpiewały kilka piosenek o św. Janie Pawle, a następnie zaprosiły do obejrzenia i przyłączenia się do tańców lednickich.

Wybór daty na to wydarzenie nie jest przypadkowy, bo w ten sposób młodzi chcą przypominać o dacie urodzin św. Jana Pawła II - 18 maja 1920 roku.

- Od 8 lat jeździmy na Lednicę. Pomysł zatańczenia na tamten wzór zrodził się już w zeszłym roku, ale młodzież wówczas podeszła do tego sceptycznie. Po roku byli już bardzo chętni. Ba, inicjatywa wyszła wprost od nich - mówi Wiesława Kostrzewa, katechetka. - Oni co prawda nie mogą pamiętać św. Jana Pawła II, jako że mają po kilkanaście lat. Jednak to był wielki Polak, kochał dzieci, młodzież, starców. Warto pamiętać o takich postaciach. Cieszę się, że tutaj w parafii jest organizowane takie wydarzenia jak dziś czy jak Dzień Papieski, dzięki czemu kolejne pokolenia będą pamiętać o papieżu Polaku - mówi kobieta.

Najstarszymi uczestniczkami tańców były dziewczyny z II klasy szkoły gimnazjalnej. To niespełna 14-letnie osoby. - Nie pamiętam Jana Pawła II. Byłam wtedy za mała. Ale z tego co mówią inni, co udało mi się o nim dowiedzieć, to chyba był to fajny człowiek - mówi Martyna.

Dziewczyny cieszą się, bo w tym roku po raz pierwszy pojadą też na Lednicę.

- Lubię tańczyć, chodzę nawet na zajęcia taneczne - mówi Nikola. - Jednak te tańce tańczy się nieco inaczej, to prawda. Nie wstydziłam się jednak. Bardzo się cieszę, bo do tej pory słyszałam tylko o atmosferze na Lednicy, a w tym roku już pojadę. Poznam tamten klimat. Tańce już znam... - dodaje dziewczyna.

Oto wspomniane występy:

14.05.2017 r., Męcinka pamięta o Janie Pawle II
Jędrzej Rams

14.05.2017 r., Fishmob w Męcince, ktora pamięta o św. Janie Pawle II
Jędrzej Rams

14.05.2017 r., Fishmob w Męcince, która pamięta o św. Janie Pawle II
Jędrzej Rams

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama