Nowy numer 2/2021 Archiwum

Pasja w oratorium

Światowa premiera już w lipcu. Teraz szukają ochotników do grania i śpiewania.

Twórcy m.in. zeszłorocznego oratorium "Szczęśliwa", które zostało wystawione podczas Dni w Diecezjach w czasie Światowych Dni Młodzieży, zapraszają wszystkich śpiewających i grających do współtworzenia swojej najnowszej produkcji.

Wielka premiera odbędzie się 15 lipca (sobota) w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Legnicy. Próby zaplanowano między 4 a 14 lipca (z przerwą na weekend) również w Legnicy.

- Utwór będzie opowiadał o dwóch Paschach. Pierwszej - narodu wybranego w Egipcie, gdy Bóg wyprowadza go w nocy spod władzy faraona. Możemy sobie wyobrazić, że muzyka będzie żydowska, hebrajska, starotestamentowa. Druga pascha to Pascha naszego Pana Jezusa Chrystusa. Muzyka będzie uwspółcześniona. Ciężko będzie ją jednak odwzorować ze względu na obszerność i specyfikę a w tym same instrumenty. Na ile będziemy mogli, to oddamy ten klimat. Dwie Paschy będą przedzielone intermezzo "Jedność". Wszystko zwieńczy finał, w którym tekst będzie typowo legnicki. Oratorium powstaje na 25-lecie diecezji legnickiej i ten utwór będzie typowy finał z teksem o miejscach i osobach związanych z Legnicą – opowiada Matusz Kazimierski, twórca dzieła. Wraz z nim utwór tworzą ks. dk. Adrian Sielicki oraz Joanna Brylowska.

Chętni do wzięcia udziału powinni odnaleźć fanpage na Facebooku "Ja Jestem" i przez niego zgłosić się do Joanny.

Dzieło powstaje przy współpracy m.in. Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Legnickiej. Jest to znamienne chociażby z tego względu na to, że twórcami i wykonawcami są prawie wyłącznie osoby młode. Sam Mateusz Kazimierski jest w trakcie zdawania matury.

- Ciężko jest opowiedzieć, dlaczego tworzymy te dzieła. Może po prostu jest to nasze życie? Moje, Adriana, Asi, kilkunastu solistów i dziesiątek osób, które do nas przyjdą i będą śpiewać i grać. Na tegorocznej maturze było pytanie o to, czy praca jest pasją czy obowiązkiem? Pisanie dzieł jest dla nas przede wszystkim pasją. To jest nasze życie – to dobra odpowiedź - mówi Mateusz.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama