Nowy numer 2/2021 Archiwum

To nie był stracony czas

32 osoby otrzymały dziś dyplomy ukończenia Diecezjalnego Studium Życia Rodzinnego, wręczone im przez bp. Zbigniewa Kiernikowskiego. Za absolwentami cztery semestry wytężonej i ciekawej, jak sami mówią, nauki. Przed nami - lepsza perspektywa dostępności do doradców rodzinnych.

Agnieszka Jała z Kowar, która razem z mężem ukończyła dwuletnie Diecezjalne Studium Życia Rodzinnego, mówi, że od dawna czekała na taką inicjatywę.

- Uważam, że dobrze jest, jeśli świeccy angażują się w życie Kościoła. Jeśli chodzi o sprawy dotyczące małżeństwa, rodziny, to dobrze jest, kiedy świeccy pomagają księżom.

Chociażby właśnie w poradni rodzinnej czy w kursach małżeńskich. Uważam, że łatwiej potrafią pewne rzeczy przekazać innym, dla wielu są po prostu bardziej wiarygodni - mówi.

Dyplom ukończenia Diecezjalnego Studium Życia Rodzinnego otrzymały 23 osoby, uzyskując kwalifikacje do pełnienia posługi w poradnictwie rodzinnym, jako doradca życia rodzinnego.

Teraz absolwenci studium rozpoczną pracę w parafialnych poradniach życia rodzinnego lub w poradniach specjalistycznych, współfinansowanych przez gminy czy powiaty.

Ks. dr Bogusław Wolański, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin i diecezjalny duszpasterz rodzin zwraca uwagę, że teraz na terenie diecezji jest ok. 70 doradców rodzinnych, ale, jak podkreślali organizatorzy Diecezjalnego Studium Życia Rodzinnego, to wciąż za mało.

- Mamy 236 parafii w diecezji. W każdej z nich są małżeństwa, są śluby. Ale to nie tylko chodzi o narzeczonych. Doradcy rodzinni mają uczyć ekologii życia małżeńskiego.

Są także przygotowani do tego, żeby w różnym zakresie pomagać w kryzysach małżeńskich, a pamiętajmy, że żyjemy na Dolnym Śląsku, gdzie wedle statystyk rozpada się co drugie małżeństwo - przypomina kapłan.

Ustawa o pomocy społecznej nakłada na samorządy obowiązek prowadzenia poradnictwa rodzinnego. Specjalistyczne poradnictwo rodzinne od dawna działa już z sukcesami m.in. w Polkowicach, Lubinie czy Jaworze, a w tej chwili powstaje specjalistyczna poradnia w Zgorzelcu.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama