Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Pomocnicy kapłanów przejdź do galerii

Tylko raz na dwa lata odbywa się w diecezji legnickiej ta podniosła uroczystość.

W ostatni piątek kwietnia, podczas wieczornej Eucharystii w legnickiej katedrze pw. Świętych Piotra i Pawła, biskup Zbigniew Kiernikowski pobłogosławił 84 młodzieńcom, którzy będą pełnili funkcję ceremoniarzy.

Od tamtej chwili młodzi mogą już niejako oficjalnie posługiwać w swoich parafiach. Mogą pomagać w przygotowaniu i podczas samej liturgii. To wielka i odpowiedzialna rola. Dlatego dopuszczenie do błogosławieństwa było następstwem zdania odpowiedniego egzaminu, a wcześniej - rocznego kursu. Podczas niego lektorzy i ministranci poznawali Pismo Święte, dokumenty Kościoła odnoszące się do liturgii, formowali się na weekendowych zjazdach.

- Na kursie dowiedziałem się bardzo wielu ciekawych rzeczy. Wśród nich najbardziej spodobała mi się obsługa mszału - mówi Ernest Wideł z parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Jaworze.

Krzysztof Kaczkowski z par. pw. św. Marcina w Jaworze mówi, że pełnienie funkcji ceremoniarza było jego marzeniem. - Służę przy ołtarzu od dawna. Chcę dbać o liturgię, bo uważam, że powinna być przygotowana i sprawowana jak najstaranniej - mówi chłopak.

- Ceremoniarz ma dbać w parafii o piękno liturgii - mocno podkreśla ks. Przemysław Durkalec.

Nowi ceremoniarze pochodzą z m.in. parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Bogatyni, pw. Narodzenia NMP w Karpaczu, pw. św. Michała Archanioła w Polkowicach, pw. Świętych Piotra i Pawła w Legnicy, pw. Matki Bożej Miłosierdzia w Jeleniej Górze-Cieplicach, pw. św. Maksymiliana Kolbego w Osiecznicy, pw. św. Józefa w Legnicy, pw. Narodzenia NMP w Lubinie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy