Nowy numer 3/2021 Archiwum

Kulą piłki trącać nie wolno

W Legnicy powstaje pierwszy na Dolnym Śląsku klub piłkarski dla osób po amputacji kończyn.

Nazywa się OneLegnica. Pierwsze spotkanie w sprawie klubu odbędzie się w sobotę (29 kwietnia) o 11.00 przy ul. Wrocławskiej 93/2 (Klub Kibiców Niepełnosprawnych Legnickiej Miedzi). Na spotkaniu będzie Marek Dragosz - trener reprezentacji Polski w AMP Futbol. To będzie pierwsza tego typu drużyna na Dolnym Śląsku.

- Bardzo bym chciał, żeby klub i rozgrywki zmotywowały osoby po amputacjach do ruszenia się z domu. Treningi, spotkania z innymi, rozgrywki - to wszystko może zmotywować. Wiele osób po amputacjach jest przygnębionych. A to nie jest koniec świata. Można jeszcze cieszyć się życiem. Zapraszam - mówi Paweł Łuczkiewicz, organizator klubu.

AMP Futbol to w miarę nowa dyscyplina sportu, odmiana piłki nożnej. Powstała w USA. „Wymyślili” ją narciarze, kiedy poszukiwali sposobu na utrzymanie sprawności fizycznej poza sezonem zimowym. Niedługo potem tą odmianą piłki nożnej zainteresował się profesjonalny sędzia Bill Barry i dyscyplina zaczęła się dynamicznie rozwijać. W Polsce funkcjonuje dopiero 2015 roku. Dlatego w rozgrywkach o mistrzostwo naszej ojczyzny rywalizują na razie tylko Gloria Varsovia, Husaria Kraków, Kuloodporni Bielsko-Biała oraz GKS Góra (k. Płocka). Przyjeżdża jeszcze klub z niemieckiego Hoffenheim. I właśnie możemy obserwować historyczną chwilę. Do nich dołącza OneLeg Legnica.

Gra toczyć się będzie w ograniczeniu czasowym 2 razy po 25 minut. Pole do gry to prostokąt 40 m na 60 m, czyli mniejszy od normalnego boiska. Mniejsze są też wymiary bramek. Rzutu z autu są wybijane, a nie wyrzucane. Drużyny składają się z 8 zawodników. Piłkarze biegają, wspomagając się kulami. Zawodnicy po amputacji kończyn górnych stoją na bramce. W trakcie gry nie używa się protez. Używa się natomiast kul łokciowych. Dozwolone są jedynie pojedyncze i przypadkowe zagrania piłki kulą. Każde inne zagranie traktowane jest tak, jak zagranie piłki ręką. Podobnie, w celu wyrównywania szans zawodników z amputacjami na różnych wysokościach, traktuje się zagranie kikutem. Celowy faul kulą jest karany wyrzuceniem z boiska i rzutem karnym dla drużyny przeciwnej.

Więcej informacji udziela Paweł Łuczkiewicz, tel. 603 408 502.

Poniżej oficjalny klip pokazujący reprezentację Polski w AMP Futbolu:

Amp Futbol Cup 2016 - oficjalne video
AmpFutbolPolska

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama