Nowy numer 45/2018 Archiwum

Maryjna mapa diecezji

Zachęcamy do modlenia się i współtworzenia z nami niezwykłego dzieła.

Przed nami maj, miesiąc poświęcony Matce Bożej. Z tej okazji zapraszamy naszych Czytelników do współtworzenia z nami maryjnej mapy diecezji legnickiej. Jak co roku, na naszej stronie: legnica.gosc.pl, a także w ostatnim majowym numerze „Gościa Legnickiego” będziemy prezentować Wasze zdjęcia z miejsc, w których spotkacie się, by modlić się na majówkach.

Tradycja ta została przywieziona na Dolny Śląsk wraz z transportami przesiedlonych na Ziemie Odzyskane. Na przykład w Karłowcu, wsi należącej administracyjnie do parafii pw. Zwiastowania NMP w Mirsku, przy krzyżu ludzie modlą się od 1946 r., czyli od czasu przesiedlenia. „Obecny krzyż jest już czwartym, zamontowanym w 2014 r.” – pisał do naszej redakcji Stanisław Kocyła, mieszkaniec Karłowca. Tylko o kilkanaście lat krócej Maryję wychwalają pieśnią w parafii pw. św. Jacka w Legnicy. Chociaż jest to parafia miejska, najdalsze ulice oddalone od kościoła to dawna wieś Stare Piekary. W maju codziennie o 19.30 rozpoczyna się tutaj modlitwa Litanią Loretańską. Jedną z młodszych tradycji ma miejscowość Piotrowice, należąca do parafii w Chojnowie. Tam modlitwa trwa od dwóch dekad. Odbywa się ona na stromej skarpie, należącej do jednego z mieszkańców Piotrowic. Choć tworzyła ją jedna osoba, cała wieś znosiła tam m.in. kamienie z okolicznych pól. Zapraszamy Was do przesyłania podobnych zdjęć z krótkim opisem na adres: legnica@gosc.pl.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy