Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Nie „mieć”, ale „być”

– Ostatnie 25 lat to każde życzliwe słowo, wyciągnięta dłoń, uśmiech, zauważony człowiek, obok którego inni często przechodzą obojętnie – mówił w Akademii Rycerskiej ks. Robert Serafin.

Od 1992 r. Caritas Diecezji Legnickiej niesie pomoc osobom ubogim, zapomnianym i pokrzywdzonym w ponad 240 parafiach. Była to jedna z pierwszych instytucji pomocowych powołanych dekretem śp. bp. Tadeusza Rybaka, pierwszego ordynariusza diecezji legnickiej. Obchody 25-lecia rozpoczęła Msza św., której przewodniczył bp Zbigniew Kiernikowski. W homilii do wiernych ordynariusz legnicki, nawiązując do słowa Bożego czytanego podczas Mszy św., przypomniał, że w działalności Kościoła zawsze obok przemawiania, obok głoszenia Ewangelii, szły dzieła.

– Między innymi takie, jak to, z którego kontekstu są wybrane dzisiejsze słowa z Dziejów Apostolskich. A więc uzdrowienie człowieka chromego i cała działalność charytatywna, działalność bezinteresowna. Dzisiaj musimy pamiętać, że nam potrzeba tej dobroczynności. Ważne jest jednak, byśmy wiązali tę działalność ze Słowem, z motywacją, która wypływa z wiary. Dziś mamy tyle inicjatyw, które nie zawsze próbują czynić dobro bezinteresownie. Caritas jako cała instytucja chce być tą całkowicie bezinteresowną działalnością – mówił w homilii biskup Kiernikowski. Do koncelebry Mszy św. dziękczynnej w legnickiej w katedrze stanęli m.in. bp Marek Mendyk, biskup pomocniczy diecezji legnickiej, i biskup senior Stefan Cichy. W katedrze obecni byli także m.in. pracownicy legnickiej Caritas, parlamentarzyści, samorządowcy, osoby konsekrowane, przedstawiciele służb mundurowych, wolontariusze. Po uroczystości w katedrze wydarzenia jubileuszowe przeniosły się do Akademii Rycerskiej. Tam w Sali Królewskiej odbyła się okolicznościowa gala. Wzięli w niej udział m.in. ks. Robert Serafin, dyrektor Caritas Diecezji Legnickiej, i ks. Marian Subocz, dyrektor Caritas Polska. Obecni byli także przedstawiciele Caritas z sąsiednich diecezji niemieckich. Oprawę muzyczną gali zapewnili młodzi artyści z Zespołu Szkół Muzycznych w Legnicy. – 25 lat naszej diecezjalnej Caritas to historia pisana życiem wszystkich napotkanych ludzi, u których udało nam się dostrzec Chrystusa – mówił podczas gali ks. Robert Serafin. – To każde życzliwe słowo, wyciągnięta dłoń, uśmiech, zauważony człowiek, obok którego inni często przechodzą obojętnie. To każda chwila naszego życia, w której nie liczyło się „mieć”, ale „być”. Żyć dla innych, okazując im miłość bez względu na cenę, jaką przyszło zapłacić – powiedział dyrektor diecezjalnej Caritas. Gala była także okazją do podziękowań i słów życzliwości kierowanych do tych, którzy od ćwierćwiecza pochylają się nad losem ubogich, chorych, wykluczonych czy pokrzywdzonych. Na zakończenie uroczystości bp Zbigniew Kiernikowski poświęcił dwa nowe busy przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych. Będą służyły do transportu podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej Caritas w Legnicy i Lwówku Śląskim.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy