Reklama

    Nowy numer 13/2023 Archiwum

Czternaście stacji z Janem Nowickim

"Gdyby grób nie był tak ciemny i straszny, zmartwychwstanie nie miałoby takiego blasku". Misterium Drogi Krzyżowej do tekstów ks. Jana Twardowskiego recytował w Akademii Rycerskiej jeden z najlepszych polskich aktorów.

Misterium "Droga Krzyżowa. Muzyczne obrazy i impresje do tekstów ks. Jana Twardowskiego" to część wydarzeń związanych z Niedzielą Męki Pańskiej i Wielkim Tygodniem, przygotowanych przez Legnickie Centrum Kultury. Gościem dzisiejszego wieczoru byli Jan Nowicki z zespołem muzycznym De Profundis.

Mało jest wydarzeń religijno-kulturalnych o takim ładunku wzruszeń, potrafiących przez półtorej godziny utrzymać w sterylnej ciszy i nabożnym skupieniu kilkuset słuchaczy. Słuchaczy głęboko przezywających każde słowo i każdą nutę rodząca się na scenie.

Misterium rozpoczęło się bez wstępów i rozgrzewki. Kiedy tylko Jan Nowicki usiadł przy stoliku i powiedział: "Stacja pierwsza...", wiadomo było, że zaczęło się coś niezwykle ważnego. Przekaz wzmocniła jeszcze muzyka Cezarego Chmiela, Marka Stryszowskiego i Tomasza Kudyka, czyli De Profundis.

Spektakl obejrzał w 2001 r. Jan Paweł II podczas wizyty na Ukrainie. Widowisko to było także wielokrotnie prezentowane w kraju i za granicą. Zyskało uznanie krytyków i publiczności w Europie, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy