Nowy numer 41/2018 Archiwum

Czternaście stacji z Janem Nowickim

"Gdyby grób nie był tak ciemny i straszny, zmartwychwstanie nie miałoby takiego blasku". Misterium Drogi Krzyżowej do tekstów ks. Jana Twardowskiego recytował w Akademii Rycerskiej jeden z najlepszych polskich aktorów.

Misterium "Droga Krzyżowa. Muzyczne obrazy i impresje do tekstów ks. Jana Twardowskiego" to część wydarzeń związanych z Niedzielą Męki Pańskiej i Wielkim Tygodniem, przygotowanych przez Legnickie Centrum Kultury. Gościem dzisiejszego wieczoru byli Jan Nowicki z zespołem muzycznym De Profundis.

Mało jest wydarzeń religijno-kulturalnych o takim ładunku wzruszeń, potrafiących przez półtorej godziny utrzymać w sterylnej ciszy i nabożnym skupieniu kilkuset słuchaczy. Słuchaczy głęboko przezywających każde słowo i każdą nutę rodząca się na scenie.

Misterium rozpoczęło się bez wstępów i rozgrzewki. Kiedy tylko Jan Nowicki usiadł przy stoliku i powiedział: "Stacja pierwsza...", wiadomo było, że zaczęło się coś niezwykle ważnego. Przekaz wzmocniła jeszcze muzyka Cezarego Chmiela, Marka Stryszowskiego i Tomasza Kudyka, czyli De Profundis.

Spektakl obejrzał w 2001 r. Jan Paweł II podczas wizyty na Ukrainie. Widowisko to było także wielokrotnie prezentowane w kraju i za granicą. Zyskało uznanie krytyków i publiczności w Europie, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy