Nowy numer 33/2019 Archiwum

Siła tradycji

O czym pisały przedwojenne gazety w czasie Wielkanocy? Jakiej symboliki było więcej na powojennych kartach pocztowych – religijnej czy świeckiej? O tym można się przekonać, zwiedzając ekspozycję zorganizowaną w Zamku Piastowskim w Legnicy.

Swoje zbiory na wystawę pod wspólnym tytułem „Wielkanoc w pocztówce i dawnej prasie” przekazali Marian Sołobodowski, kolekcjoner z Warszawy oraz dr Tadeusz Samborski, członek zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Wśród eksponatów znalazły się m. in. barwne wielkanocne kartki pocztowe, zachwycające nie tylko bogatą kolorystyką, obfitością niebanalnych motywów świątecznych, ale także siłą polskiej tradycji i obyczajowości.

Wśród nich ilustracje tradycyjnych obrzędów wielkanocnych - święcenia palm, pokarmów, śmigusa-dyngusa oraz niezbywalnych atrybutów tego święta: wielkanocnego baranka, symbolu zmartwychwstałego Chrystusa.

Tych nie zabrakło nawet na kartkach powojennych, szybko jednak wypierane przez symbolikę świecką - bazie, zajączki i kurczaczki. Autorami wielu prac byli wybitni polscy plastycy, m. in. Jan Marcin Szancer.

Niezwykle interesujący jest także przegląd przedwojennych periodyków, wśród nich legendarnego „Asa”, „Światowida” czy „Ilustrowanego Kuriera Polskiego”. Wybrane egzemplarze pochodzą bowiem głównie z przełomu IX/XX w. oraz dwudziestolecia międzywojennego.

Także i one żywo reagowały na święta Wielkiej Nocy, poświęcając im serie artykułów i fotoreportaży. O ich treści i formie można się przekonać odwiedzając wystawę „Wielkanoc w pocztówce i dawnej prasie” w Zamku Piastowskim.

Wystawę zorganizowały wspólnie: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Stowarzyszenie Kulturalne „Krajobrazy” oraz Centrum Kształcenia Ustawicznego i Językowego Kadr Zamek Piastowski w Legnicy. Ekspozycja będzie czynna do końca kwietnia w sali nr 5 legnickiego zamku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Polecamy

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL