Nowy numer 2/2021 Archiwum

Siła tradycji

O czym pisały przedwojenne gazety w czasie Wielkanocy? Jakiej symboliki było więcej na powojennych kartach pocztowych – religijnej czy świeckiej? O tym można się przekonać, zwiedzając ekspozycję zorganizowaną w Zamku Piastowskim w Legnicy.

Swoje zbiory na wystawę pod wspólnym tytułem „Wielkanoc w pocztówce i dawnej prasie” przekazali Marian Sołobodowski, kolekcjoner z Warszawy oraz dr Tadeusz Samborski, członek zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Wśród eksponatów znalazły się m. in. barwne wielkanocne kartki pocztowe, zachwycające nie tylko bogatą kolorystyką, obfitością niebanalnych motywów świątecznych, ale także siłą polskiej tradycji i obyczajowości.

Wśród nich ilustracje tradycyjnych obrzędów wielkanocnych - święcenia palm, pokarmów, śmigusa-dyngusa oraz niezbywalnych atrybutów tego święta: wielkanocnego baranka, symbolu zmartwychwstałego Chrystusa.

Tych nie zabrakło nawet na kartkach powojennych, szybko jednak wypierane przez symbolikę świecką - bazie, zajączki i kurczaczki. Autorami wielu prac byli wybitni polscy plastycy, m. in. Jan Marcin Szancer.

Niezwykle interesujący jest także przegląd przedwojennych periodyków, wśród nich legendarnego „Asa”, „Światowida” czy „Ilustrowanego Kuriera Polskiego”. Wybrane egzemplarze pochodzą bowiem głównie z przełomu IX/XX w. oraz dwudziestolecia międzywojennego.

Także i one żywo reagowały na święta Wielkiej Nocy, poświęcając im serie artykułów i fotoreportaży. O ich treści i formie można się przekonać odwiedzając wystawę „Wielkanoc w pocztówce i dawnej prasie” w Zamku Piastowskim.

Wystawę zorganizowały wspólnie: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Stowarzyszenie Kulturalne „Krajobrazy” oraz Centrum Kształcenia Ustawicznego i Językowego Kadr Zamek Piastowski w Legnicy. Ekspozycja będzie czynna do końca kwietnia w sali nr 5 legnickiego zamku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama