Dwie nowe publikacje, ukazujące powojenne losy reemigrantów z Jugosławii oraz historię Bolesławca i Dolnego Śląska po 1945 r., ujrzały światło dzienne.
W Centrum Integracji Kulturalnej Orzeł odbyła się promocja książek „Wydzierając puszcze ziemię… wspomnienia bolesławieckich reemigrantów z Jugosławii” oraz „Bolesławianie - nie przybyli znikąd. Wokół krajobrazu osadniczego Dolnego Śląska”. Obie pozycje poświęcone powojennym dziejom miasta i jego mieszkańcom wydało Muzeum Ceramiki w Bolesławcu.
- Książka „Wydzierając puszczy ziemię...” to czwarta z serii publikacji przygotowanych w ramach projektu „Ocalić od zapomnienia”, realizowanego we współpracy z Gimnazjum Samorządowym nr 2 im. Polaków Zesłanych na Sybir i koordynowanego przez Marię Subik, dyrektorkę tej placówki - informuje Barbara Glinkowska z Muzeum Ceramiki.
W przygotowanie biogramów do tegorocznego tomu, poświęconego osadnikom którzy po II wojnie światowej przybyli na terenie Bolesławca i okolicznych miejscowości z terenów byłej Jugosławii, zaangażowało się 91 uczniów szkół różnego szczebla i 13 nauczycieli.
- Udało im się opracować aż 87 biogramów, bogato ilustrowanych materiałem zdjęciowym pochodzących z archiwów rodzinnych bohaterów, a cała publikacja została przygotowana pod redakcją profesora Grzegorza Straucholda z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego, oraz Ewę Ołenicz-Bernacką i Ewę Szajwaj z Gimnazjum Samorządowe nr 2 im. Polaków Zesłanych na Sybir. W zespole redakcyjnym były także Agata Bojanowska i Anna Puk z Muzeum Ceramiki w Bolesławcu – dodaje B. Glinkowska.
Druga z zaprezentowanych publikacji to pokłosie konferencji, która odbyła się w czerwcu ub. roku w Bolesławcu. W książce znalazły się m.in. 32 referaty opracowane przez wykładowców uniwersyteckich, historyków, archiwistów, muzealników i badaczy lokalnej historii.
Teksty umieszczono w następujących działach: Lokalne stowarzyszenia historyczne, Bolesławiec, Śląsk, Wrocław, Osadnictwo, Wieś, Etnicum oraz Varia. Publikacja została przygotowana przez zespół redakcyjny który tworzą Anna Bober-Tubaj (Muzeum Ceramiki w Bolesławcu), dr hab. Joanna Nowosielska-Sobel oraz prof. zw. dr hab. Grzegorz Strauchold.
Obie pozycje można nabyć osobiście w siedzibie Muzeum Ceramiki przy ul. Kutuzowa w Bolesławcu lub drogą internetową, pisząc na adres poczta@muzeum.boleslawiec.net. Być może w najbliższym czasie obie książki będą także dostępne w bolesławieckich księgarniach.