Nowy numer 41/2019 Archiwum

Lokalne, czyli bardzo ważne

Dwie nowe publikacje, ukazujące powojenne losy reemigrantów z Jugosławii oraz historię Bolesławca i Dolnego Śląska po 1945 r., ujrzały światło dzienne.

W Centrum Integracji Kulturalnej Orzeł odbyła się promocja książek „Wydzierając puszcze ziemię… wspomnienia bolesławieckich reemigrantów z Jugosławii” oraz „Bolesławianie - nie przybyli znikąd. Wokół krajobrazu osadniczego Dolnego Śląska”. Obie pozycje poświęcone powojennym dziejom miasta i jego mieszkańcom wydało Muzeum Ceramiki w Bolesławcu.

- Książka „Wydzierając puszczy ziemię...” to czwarta z serii publikacji przygotowanych w ramach projektu „Ocalić od zapomnienia”, realizowanego we współpracy z Gimnazjum Samorządowym nr 2 im. Polaków Zesłanych na Sybir i koordynowanego przez Marię Subik, dyrektorkę tej placówki - informuje Barbara Glinkowska z Muzeum Ceramiki.

W przygotowanie biogramów do tegorocznego tomu, poświęconego osadnikom którzy po II wojnie światowej przybyli na terenie Bolesławca i okolicznych miejscowości z terenów byłej Jugosławii, zaangażowało się 91 uczniów szkół różnego szczebla i 13 nauczycieli.

- Udało im się opracować aż 87 biogramów, bogato ilustrowanych materiałem zdjęciowym pochodzących z archiwów rodzinnych bohaterów, a cała publikacja została przygotowana pod redakcją profesora Grzegorza Straucholda z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Wrocławskiego, oraz Ewę Ołenicz-Bernacką i Ewę Szajwaj z Gimnazjum Samorządowe nr 2 im. Polaków Zesłanych na Sybir. W zespole redakcyjnym były także Agata Bojanowska i Anna Puk z Muzeum Ceramiki w Bolesławcu – dodaje B. Glinkowska.

Druga z zaprezentowanych publikacji to pokłosie konferencji, która odbyła się w czerwcu ub. roku w Bolesławcu. W książce znalazły się m.in. 32 referaty opracowane przez wykładowców uniwersyteckich, historyków, archiwistów, muzealników i badaczy lokalnej historii.

Teksty umieszczono w następujących działach: Lokalne stowarzyszenia historyczne, Bolesławiec, Śląsk, Wrocław, Osadnictwo, Wieś, Etnicum oraz Varia. Publikacja została przygotowana przez zespół redakcyjny który tworzą Anna Bober-Tubaj (Muzeum Ceramiki w Bolesławcu), dr hab. Joanna Nowosielska-Sobel oraz prof. zw. dr hab. Grzegorz Strauchold.

Obie pozycje można nabyć osobiście w siedzibie Muzeum Ceramiki przy ul. Kutuzowa w Bolesławcu lub drogą internetową, pisząc na adres poczta@muzeum.boleslawiec.net. Być może w najbliższym czasie obie książki będą także dostępne w bolesławieckich księgarniach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL