Nowy numer 2/2021 Archiwum

Poza mury wyniósł grzechy

– Zapominamy czasami, patrząc na to, co się dzieje w Europie, że wiara jest przestrzenią twórczą – mówi Grzegorz Niemyjski.

W dawnej kaplicy przy kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Legnicy odbył się wernisaż wystawy dzieł, które połączyło jedno słowo: krzyż. Twórcami ekspozycji jest pięciu artystów: Grzegorz Niemyjski, Krzysztof Makowski, Henryk Jan Baca, Łukasz Morawski i Aleksander Zyśko. Prace zostały stworzone przeróżnymi technikami, wszystkie jednak nie pozostawiają widza obojętnym wobec chrześcijańskiego przesłania krzyża.

O tym mówił ks. dr Jan Klinkowski podczas otwarcia wystawy: – Rozległ się zgiełk i zobaczono Tego, który niesie krzyż. Tam, poza mury Jerozolimy, wyniósł grzechy świata, by na wzgórzu, które powstało w kamieniołomach, bo skała została odrzucona przez budujących świątynię jerozolimską, teraz zbudować nową świątynię. Taką świątynię, której fundamentem będzie krzyż. Tam Jezus przyjął grzech świata, gdy zakosztował octu, symbolu grzechu. Przyjął nasze grzechy, by wyzwolić nas z ich skutków, by dać nam nowe życie – mówił. Jak tłumaczył, pomysł na wystawę narodził się przed trzema laty. Wtedy to Krzysztof Makowski zaczął skupować w internecie zniszczone pasyjki. Wykupywał pilnie i dużo, do tego stopnia, że ceny pasyjek zaczęły iść w górę na portalach aukcyjnych. Artysta naprawiał je i konserwował, a na końcu umieszczał wśród nowoczesnego entourage’u. – Początkowo wymagały one renowacji. Potem chciałem nadać im nowe życie. To było duże wyzwanie, bo nie zajmowałem się wcześniej konserwacją. Gdy zostały odnowione, pomyślałem, by umieścić je w nowej przestrzeni. Cóż może być dla nich naturalną przestrzenią? Oczywiście, krzyż. Ale nie wiedziałem, jak wyglądał oryginalny krzyż, do którego dana pasyjka została stworzona. Dlatego koncepcja pracy polegała na stworzeniu z materiałów syntetycznych, szkła, aluminium nowego otoczenia dla Jezusa. Nie wiem, czy mi się udało, to ocenią państwo – mówił artysta. – Dzieło krzyża uczynione przez twórcę może być formą artystycznego kazania dla potencjalnego odbiorcy. W biegu życia przechodzimy obok krzyży, zapominając zastanowić się, co one ze sobą niosą. A tutaj są nietypowo umiejscowione, często bardzo ekspresyjnie, niedosłownie, a to może przemówić do widza – mówi Grzegorz Niemyjski, jeden z twórców wystawy. – Zapominamy czasami, patrząc na to, co się dzieje w Europie, że wiara jest przestrzenią twórczą. Można tworzyć rzeczy współczesne, które wynikają z przeżycia religijnego. Niekoniecznie sakralne, ale religijne, mające charakter religijny i skłaniające do zamyślenia nad egzystencją. Wystawa będzie czynna do 7 maja. Podczas wernisażu chór Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Legnickiej pod dyrekcją ks. Daniela Gołębiowskiego wykonał gościnnie kilka utworów wielkopostnych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama