Nowy numer 49/2023 Archiwum

Kościół Pokoju na liście Pomników Historii

Prezydent Andrzej Duda wpisał dziś na listę pomników Historii 10 nowych obiektów. Wśród nich jest Kościół Pokoju w Jaworze.

Kościół ewangelicko-augsburski pw. Ducha Świętego to jeden z najcenniejszych zabytków architektury sakralnej w Polsce. Należy do trzech dolnośląskich Kościołów Pokoju, jakie zbudowano na Dolnym Śląsku po Wojnie Trzydziestoletniej. Do dziś zachowały się dwa - w Jaworze i Śwdnicy. Kościół Pokoju w Głogowie (Schifflein Christi) został zburzony podczas ostatniej wojny.

Oprócz Kościoła Pokoju w Jaworze na liście Pomników Historii znalazły się także: Radiostacja w Gliwicach, kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Klępsku, żelazny łańcuchowy most wiszący na rzece Mała Panew w Ozimku, założenie rezydencjonalno-urbanistyczne w Rydzynie, katedra pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika i św. Wacława Męczennika w Świdnicy, Kościół Pokoju w Świdnicy, pobenedyktyński zespół klasztorny Święty Krzyż oraz przedchrześcijańskie obwałowania kamienne na Łysej Górze, zespół opactwa benedyktynów w Tyńcu i zespół opactwa cystersów w Wąchocku.

Na liście Pomników Historii są także m. in. sanktuaria w Krzeszowie i Legnickim Polu oraz Kotlina Jeleniogórska.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy