Nowy numer 41/2019 Archiwum

Kościół Pokoju na liście Pomników Historii

Prezydent Andrzej Duda wpisał dziś na listę pomników Historii 10 nowych obiektów. Wśród nich jest Kościół Pokoju w Jaworze.

Kościół ewangelicko-augsburski pw. Ducha Świętego to jeden z najcenniejszych zabytków architektury sakralnej w Polsce. Należy do trzech dolnośląskich Kościołów Pokoju, jakie zbudowano na Dolnym Śląsku po Wojnie Trzydziestoletniej. Do dziś zachowały się dwa - w Jaworze i Śwdnicy. Kościół Pokoju w Głogowie (Schifflein Christi) został zburzony podczas ostatniej wojny.

Oprócz Kościoła Pokoju w Jaworze na liście Pomników Historii znalazły się także: Radiostacja w Gliwicach, kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Klępsku, żelazny łańcuchowy most wiszący na rzece Mała Panew w Ozimku, założenie rezydencjonalno-urbanistyczne w Rydzynie, katedra pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika i św. Wacława Męczennika w Świdnicy, Kościół Pokoju w Świdnicy, pobenedyktyński zespół klasztorny Święty Krzyż oraz przedchrześcijańskie obwałowania kamienne na Łysej Górze, zespół opactwa benedyktynów w Tyńcu i zespół opactwa cystersów w Wąchocku.

Na liście Pomników Historii są także m. in. sanktuaria w Krzeszowie i Legnickim Polu oraz Kotlina Jeleniogórska.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL