Nowy numer 2/2021 Archiwum

Chcę należeć do Pana Boga

– Moi znajomi troszkę się dziwili, że chodzę na katechezy. Ale ja chcę zrobić wszystko tak, jak należy – mówi Konrad, którego imię tej niedzieli zostanie wpisane do księgi wybranych.

Okres Wielkiego Postu ma od strony liturgicznej bardzo mocny wymiar... chrzcielny. Przejawia się to w modlitwach używanych podczas Eucharystii, czytań mszalnych, a przede wszystkim na jednym z etapów przygotowania katechumenów do przyjęcia chrztu podczas liturgii Wigilii Paschalnej.

Przygotowanie do tego kulminacyjnego momentu zaczyna się wraz z liturgią pierwszych nieszporów I Niedzieli Adwentu. Od tego momentu katechumeni stają się „domownikami Chrystusa”. Kościół traktuje ich jak swoich, otacza miłością i troską, karmi słowem Bożym. Kandydatom, którzy umarli podczas trwania katechumenatu, przysługuje pogrzeb katolicki. W I Niedzielę Wielkiego Postu rozpoczyna się drugi stopień przygotowania. Otwiera go obrzęd wpisania imion dorosłych kandydatów do chrztu do księgi wybranych. Jest to najważniejszy moment całego katechumenatu, ponieważ to wówczas kandydaci potwierdzają swoją wolę przyjęcia chrztu, a biskup wypowiada wobec wspólnoty Kościoła swoją decyzję o ich dopuszczeniu. W tym roku przygotowanie odbywa się w parafii pw. św. Wawrzyńca w Dziwiszowie. – Zawsze uważałem się za osobę wierzącą. Uznawałem Boga, wierzyłem w Niego, uczęszczałem na lekcje religii w szkole. Ale rodzice nie zadbali o mój chrzest – mówi Konrad Raszewski, jeden z kandydatów. – Zdecydowałem się na niego z kilku powodów. Po pierwsze, chcę należeć do Pana Boga. Krokiem ku temu jest uporządkowanie wszystkich spraw. Chcę też założyć rodzinę z katoliczką. Moi znajomi troszkę się dziwili, że chodzę na katechezy. Ale ja chcę zrobić wszystko tak, jak należy. Już teraz widzę postęp mojej wiary, odczuwam coraz większe pragnienie Boga. Po katechezach zupełnie inaczej zacząłem patrzeć na Eucharystię czy Pismo Święte. Ciekawi mnie to – mówi mężczyzna. W trakcie Wielkiego Postu kandydaci będą przeżywali skrutynia oraz obrzędy „przekazania”. Zwieńczy je sam obrzęd chrzcielny w liturgii Wigilii Paschalnej. Nie zakończy jednak wchodzenia w głąb wiary chrześcijańskiej. Ten pierwszy etap to czas mistagogii, czyli od Wielkanocy do Zesłania Ducha Świętego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama