Przez wieki w naszej regionalnej architekturze sakralnej, malarstwie, rzeźbie i poezji znajdowały odzwierciedlenie wydarzenia bitwy z Tatarami z 1241 roku. Ich zebraniem i analizą zajął się Arkadiusz Muła, dyrektor jaworskiego Muzeum Regionalnego.
- Bitwa pod Legnicą z 9 kwietnia 1241 r. mocno zapisała się w świadomości mieszkańców regionu i była przedmiotem badań nowożytnej historiografii śląskiej - mówi historyk. Heroizm księcia Henryka Pobożnego ma szczególnie przedstawienie w oprawie barokowych wnętrz sakralnych.
- W diecezji legnickiej programy ikonograficzne poświęcone osobie księcia i miejsca jego bohaterskiej śmierci towarzyszą m. in. fundacjom w Legnickim Polu i w klasztorze w Krzeszowie. W bazylice św. Jadwigi w Legnickim Polu w 1730 roku Johann Franz de Backer, flamandzki malarz nadworny biskupa wrocławskiego, wykonał monumentalny obraz na płótnie w ołtarzu głównym ze sceną "Znalezienia zwłok Henryka Pobożnego przez św. Jadwigę". Tę scenę powielił zaś w 1733 roku ponad chórem muzycznym tej świątyni, bawarski freskant Cosma Damian Assam - przypomina A. Muła.
Znany wizerunek księcia znalazł się także w cyklu obrazów poświęconym piastowskim władcom Śląska z klasztoru cystersów w Krzeszowie. Wykonał go około 1720 roku legnicki malarz cechowy Jeremias Joseph Knechtel.
- Motyw najazdu tatarskiego spopularyzowały w czasach nowożytnych herbarze śląskich rodów rycerskich, w których dokumentowano bohaterstwo Dolnoślązaków, a także okazjonalne wydarzenia kulturalne, jak np. inscenizacja teatralna o bitwie z 1241 roku wystawiona w 1723 roku na scenie wrocławskiego Gimnazjum Marii Magdaleny - zwraca uwagę dyrektor jaworskiego muzeum.
Więcej na ten temat będzie można dowiedzieć się podczas najbliższego spotkania Duszpasterstwa Ludzi Pracy '90 w Legnicy, które zaplanowano na 30 marca. Dyrektor Muła przedstawi wtedy wykład pt. "Bitwa pod Legnicą i zapomniana historiografia Śląska".