Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

"Duży kościół" pięknieje

Lubińska parafia pw. Matki Bożej Częstochowskiej otrzymała kolejne duże pieniądze na remonty zabytkowej świątyni.

W Lubinie najstarszym kościołem jest tzw. duży kościół, czyli ten pw. Matki Bożej Częstochowskiej. To gotycka świątynia, która od 1972 r. jest kościołem parafialnym dla powstałej wówczas nowej parafii. Pracują tutaj księża salezjanie.

Od nieco ponad dekady realizują oni bardzo ambitny plan renowacji świątyni. Za wspólnotą jest już m.in.wymienienie pokrycie dachu kościoła i wieży przykościelnej, wymiana i konserwacja więźby dachowej kościoła i wieży, wykonanie zabezpieczenia przeciwpożarowego i antywłamaniowego oraz instalacji odgromowej, robót budowlanych i restauratorskich bardzo zniszczonych murów kościoła, rewitalizacja wieży kościoła, w tym uruchomienie zegara, modernizacja instalacji centralnego ogrzewania czy też renowacja witraży wraz z wymianą zewnętrznych, wzmocnionych szyb.

Dużo pieniędzy ofiarowali parafianie, a wsparcia udzielili też Urząd Marszałkowski oraz Rada Miasta Lubin. Kilka dni temu okazało się, że w najnowszym budżecie miasta również znajdą się pieniądze na kolejne prace renowacyjne. Tym razem z budżetu miasta parafia otrzyma 800 tys. zł na renowację wnętrza świątyni, w także samego ołtarza głównego.

Lubin przez kilka wieków był małym, bo zaledwie kilkutysięcznym miasteczkiem. Dzisiaj jest centrum życia Polskiej Miedzi w niewielkim stopniu przypomina senne miasteczko. Jednak samych zabytkowych budowli w Lubinie jest niewiele w porównaniu z nieodległymi i podobnymi wielkością Legnicą czy Głogowem. Jednym z niewielu budowli o wielowiekowej historii jest właśnie kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy