Nowy numer 28/2018 Archiwum

"Duży kościół" pięknieje

Lubińska parafia pw. Matki Bożej Częstochowskiej otrzymała kolejne duże pieniądze na remonty zabytkowej świątyni.

W Lubinie najstarszym kościołem jest tzw. duży kościół, czyli ten pw. Matki Bożej Częstochowskiej. To gotycka świątynia, która od 1972 r. jest kościołem parafialnym dla powstałej wówczas nowej parafii. Pracują tutaj księża salezjanie.

Od nieco ponad dekady realizują oni bardzo ambitny plan renowacji świątyni. Za wspólnotą jest już m.in.wymienienie pokrycie dachu kościoła i wieży przykościelnej, wymiana i konserwacja więźby dachowej kościoła i wieży, wykonanie zabezpieczenia przeciwpożarowego i antywłamaniowego oraz instalacji odgromowej, robót budowlanych i restauratorskich bardzo zniszczonych murów kościoła, rewitalizacja wieży kościoła, w tym uruchomienie zegara, modernizacja instalacji centralnego ogrzewania czy też renowacja witraży wraz z wymianą zewnętrznych, wzmocnionych szyb.

Dużo pieniędzy ofiarowali parafianie, a wsparcia udzielili też Urząd Marszałkowski oraz Rada Miasta Lubin. Kilka dni temu okazało się, że w najnowszym budżecie miasta również znajdą się pieniądze na kolejne prace renowacyjne. Tym razem z budżetu miasta parafia otrzyma 800 tys. zł na renowację wnętrza świątyni, w także samego ołtarza głównego.

Lubin przez kilka wieków był małym, bo zaledwie kilkutysięcznym miasteczkiem. Dzisiaj jest centrum życia Polskiej Miedzi w niewielkim stopniu przypomina senne miasteczko. Jednak samych zabytkowych budowli w Lubinie jest niewiele w porównaniu z nieodległymi i podobnymi wielkością Legnicą czy Głogowem. Jednym z niewielu budowli o wielowiekowej historii jest właśnie kościół pw. Matki Bożej Częstochowskiej.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma