Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Kto przyjmie Matkę?

Rusza w diecezji peregrynacja kopii obrazu Matki Bożej Łaskawej z Krzeszowa.

Duszpasterze krzeszowskiego sanktuarium Matki Bożej Łaskawej zaproponowali proboszczom parafii diecezji legnickiej możliwość zorganizowania peregrynacji kopii cudownego wizerunku Królowej Sudetów. Propozycja tak ma związek z zbliżającą się 20. rocznicą koronacji cudownej Ikony Matki Bożej Łaskawej, dokonanej przez papieża Jana Pawła II. Odbyła się ona podczas Eucharystii na legnickim lotnisku 2 czerwca 1997.

Ks. Marian Kopko wystosował do proboszczów okazjonalny list, w którym pisze: "Zachęcamy zatem czcigodnych księży, aby wraz ze swoimi wspólnotami parafialnymi, przyłączyli się do tej peregrynacji. Od XIII w. wierni modlący się przed Ikoną Łaskawej Pani, dostępując wielu łask. Wizerunek wykonany na desce o rozmiarach 37x60 cm, przedstawia Maryję – „prowadzącą, wskazującą drogę” - trzymającą na prawej ręce Emanuela, zaś lewą wskazując na tego, który jest drogą.(...) Naszym pragnieniem jest, aby poprzez pielgrzymowanie cudownego wizerunku maryjnego przez diecezję, jak największej ilości osób umożliwić, modlitwę za pośrednictwem Łaskawej Pani Krzeszowskiej oraz dostąpienie wielu łask."

Kopia która będzie wędrować po diecezji, została wykonana specjalnie na peregrynację, która poprzedzała wizytę św. Jana Pawła II w Legnicy. Ten wizerunek po wykonaniu został zawieziony do Ojca Świętego, który 5 stycznia 1996 roku go pobłogosławił. Odwiedziny wszystkich parafii rozpoczęły się 25 marca tego samego roku a zakończyły 10 września 1997 roku. W tym czasie kopia dotarła do 532 kościołów parafialnych, filialnych i kaplic w 31 ówczesnych dekanatach diecezji legnickiej (część z nich od 2004 roku należy do diecezji świdnickiej).

Ówczesny biskup legnicki Tadeusz Rybak w liście pasterskim na pierwszą niedzielę Wielkiego Postu w 1996 r. napisał: „(...) zbliżające się Trzecie Tysiąclecie chrześcijaństwa jak i czekające nas niezwykłej wagi wydarzenia w naszej diecezji, wymagają nie tylko zewnętrznego przygotowania, ale nade wszystko przygotowania duchowego. to przygotowanie będzie złączone z nawiedzeniem każdej parafii i każdej świątyni przez Maryję w wizerunku przedstawiającym oblicze Matki bożej krzeszowskiej. Hasłem obecnego Nawiedzenia jest wezwanie: z Maryją w Trzecie Tysiąclecie, kościół żywy w rodzinie, parafii, diecezji, narodzie!

Również Ojcu Świętemu nie było obojętne zawężanie relacji z Maryją przez wiernych diecezji legnickiej. Pobłogosławił dziełu peregrynacji a dodatkowo skierował do wiernych diecezji legnickiej takie słowa: (…) „Nawiedzenie to niech będzie czasem refleksji, modlitwy i duchowej odnowy dla całego Ludu Bożego Kościoła Legnickiego. Niech ożywi w sercach wiarę, umocni na drodze dawania światu świadectwa Ewangelii, rozpali miłość do Boga i ludzi oraz pogłębi odpowiedzialność za Kościół powszechny. Maryja pragnie być obecna wśród Ludu tej ziemi i z nim dzielić nadzieje i radości oraz wszystkie ludzkie potrzeby. Pragnie swą macierzyńską opieką otoczyć rodziny, młodzież, ludzi chorych, samotnych i opuszczonych. Chce być dla swych dzieci natchnieniem w pracy nad sobą, pomocą w wytrwałym dążeniu do świętości”.

Już teraz do kalendarza odwiedzin zostały zgłoszone parafie w Karpaczu oraz Starej Kamienicy.

Do tej pory kopia opuszczała sanktuarium jedynie na legnickie uroczystości odpustowe katedry (29 czerwca). Dodatkowo w zeszłym roku odwiedziła uczestników Spotkania Młodych w Legnickim Polu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy