W bazylice krzeszowskiej odbyła się "Niedziela ze szkaplerzem św. Michała Archanioła". Obrzędu nałożenia szkaplerza dokonywał ks. Robert Ryndak, moderator generalny Bractwa Szkaplerza św. Michała Archanioła.
"Właściwie, to ja jestem Jerzy Michał, ale że święty Jerzy smoka tylko roztratował, a święty Michał całemu komunikowi niebieskiemu przewodzi i tyle już nad piekielnymi chorągwiami odniósł wiktoryj, przeto jego wolę mieć za patrona" - te słowa skierował w "Potopie" sienkiewiczowski Mały Rycerz do Kmicica.
Kult św. Michała, wodza zastępów niebieskich i pogromcy złych duchów, jest obecny w Polsce od samych początków chrześcijaństwa. Dość, że obecnie jest w Polsce ok. 350 parafii pod wezwaniem św. Michała Archanioła (m.in. w Polkowicach). Zgromadzenie oo. michalitów (Congregatio Sancti Michaelis Archang) ma swoje parafie także w naszej diecezji: w Pławnej i Sobocie.
29 stycznia w bazylice krzeszowskiej po każdej Mszy św. można było przyjąć szkaplerz michalicki. To dwa płatki materiału w kształcie tarczy, wykonane z sukna wełnianego. Sukno ma podwójną kolorystykę: czarną i granatową. Na czarnym kawałku materiału znajduje się wizerunek św. Michała Archanioła z sanktuarium na Górze Gargano, na granatowym - wizerunek Matki Bożej z sanktuarium w Miejscu Piastowym.
Możliwość przeprowadzenia obrzędu przyjęcia szkaplerza możliwa była dzięki wizycie w Krzeszowie ks. Roberta Ryndaka, moderatora generalnego Bractwa Szkaplerza św. Michała Archanioła. Ksiądz Robert mówił o roli i symbolice szkaplerza podczas każdej z niedzielnych Mszy św.
Michalita porównał szkaplerz do kuloodpornej kamizelki oraz tabliczki z nazwa firmy ochroniarskiej, umieszczanej w widocznych miejscach. Jak podaje portal michalici.pl, "szkaplerz jest mundurem wojska anielskiego. Podobnie jak żołnierza, policjanta czy kapłana można poznać po stroju, tak i należącego do Bractwa Szkaplerznego można poznać po tym znaku". Nic dziwnego, że chęć przyjęcia do siebie szkaplerza wyraziło kilkadziesiąt osób.
Teraz do ich obowiązków będzie należało m.in. codziennie odmawianie egzorcyzmu papieża Leona XIII: "Święty Michale Archaniele, wspomagaj nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen".
Jak poinformował ks. Marian Kopko, kustosz sanktuarium krzeszowskiego i proboszcz tutejszej parafii, od teraz 29. dnia każdego miesiąca (dzień wspomnienia św. Michała Archanioła) odprawiane będą nabożeństwa modlitewne, w których udział wezmą członkowie wspólnot modlitewnych działających przy parafii pw. Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie.