Nowy numer 48/2020 Archiwum

Opłatek i prosfora

W świetlicy wiejskiej w Guzicach rozbrzmiały kolędy rzymsko- i greckokatolickie. To już czwarte wspólne spotkanie kolędowe, w którym wzięli udział wierni obu obrządków.

Spotkanie otworzyli duchowni obu wyznań, przypominając wspólny powód spotkania - radosne świętowanie przyjścia na świat Jezusa Chrystusa. Mówił o tym zarówno ks. Marek Pluskota z par. pw. Matki Bożej Królowej Polski w Polkowicach, jak i ks. Andrzej Bunzyło, proboszcz guzickiej parafii Przeniesienia Relikwii św. Mikołaja Cudotwórcy.

Zebrani podzielili się opłatkiem, wywodzącym się z tradycji Kościoła rzymskokatolickiego, oraz prosforą – rodzajem małego, przaśnego chlebka, maczanego w miodzie, tradycyjnym symbolem bożonarodzeniowym grekokatolików.

Oba Kościoły pielęgnują także wiele innych wspólnych zwyczajów - śpiewanie kolęd oraz inscenizacje obrazujące przyjście na świat Zbawiciela. Podczas spotkania grał i śpiewał zespół muzyczny z parafii św. Jana Chrzciciela w Zamienicach.

Kaplica w Guzicach służy wiernym obu wyznań od 11 lat. We wrześniu 2006 r. odprawiono tam pierwszą Msze św. w obrządku greckokatolickim. Eucharystii przewodniczył wówczas bp Włodzimierz Juszczak, ordynariusz eparchii wrocławsko-gdańskiej Kościoła greckokatolickiego w Polsce.

Obecny był także ówczesny proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski w Polkowicach, ks. Marian Kopko. Od tego czasu wspólne spotkania i nabożeństwa odbywają się w Guzicach regularnie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama