W trosce o pokój na świecie

1 stycznia w kościele pw. św. Mikołaja w czeskim Jaromierzu (diecezja Hradec Králové) odbyła się uroczystość poświęcenia figury Matki Bożej Fatimskiej. To jedno z pierwszych takich wydarzeń w całym regionie związanych z 100. rocznicą objawień fatimskich.

Uroczystego poświęcenia figury dokonał bp Jan Vokál, ordynariusz diecezji Hradec Králové. On także przewodniczył Mszy św. poprzedzającej akt zawierzenia całej parafii Niepokalanemu Sercu Maryi.

- Chcemy w ten sposób odpowiedzieć na fatimskie orędzia, w których Matka Boża wzywa nas i cały świat do nieustannego nawracania się drogą modlitwy, przede wszystkim modlitwy różańcowej i pokuty - wyjaśnia ks. Jerzy St. Zięba MSF, proboszcz w jaromierskiej parafii.

- Proroctwa z Fatimy są ciągle żywe i aktualne, bardzo ważne dla naszych czasów, przede wszystkim w kontekście troski o pokój na świecie i zachowanie chrześcijańskiej tożsamości w Europie - uważa kapłan.

W uroczystości poświęcenia figury MB Fatimskiej wzięli udział mieszkańcy Jaromierza. Oprawę muzyczną zapewnił znak mity chór i orkiestra parafialna. Do koncelebry zaś stanęli księża z okolicznych parafii oraz zaproszeni goście, głównie współbracia ks. Zięby, ze zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny.

Wśród gości był także ks. Bernard Czernecki, były proboszcz rodzinnej parafii ks. Zięby w Jastrzębiu-Zdroju, przez 35 lat kapelan górnośląskiej, górniczej "Solidarności".

- Jest on wielkim czcicielem Matki Bożej Fatimskiej. Od wielu już lat, chociaż już jest na emeryturze, prowadzi każdego 13 dnia miesiąca nabożeństwa fatimskie - przypomina jaromierski proboszcz.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..