Nowy numer 21/2018 Archiwum

Nie zdejmiemy koloratki

Trzech kleryków z radością przyjęło strój duchowny.

Tradycyjnie w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP (8 grudnia) w katedrze w Legnicy odbywa się bardzo wymowny etap w formacji do kapłaństwa alumnów tutejszego Wyższego Seminarium Duchownego. Są to obłóczyny studentów III roku.

Od tego dnia ci klerycy mogą już nosić strój duchowny, czyli sutannę, koloratkę czy biret. W tym roku dostąpiło tego zaszczytu trzech alumnów: Artur Jaguszczak, Łukasz Toporek i Karol Diduszko. To uroczysta i pełna emocji chwila dla alumnów, ale także dla ich rodzin, choć do święceń prezbiteratu pozostaje jeszcze bardzo dużo czasu. – Nie, jeszcze mnie w domu nie kanonizowano – śmieje się Łukasz Toporek. – Ale to ważne wydarzenie dla naszej rodziny. Dlatego odczuwamy wzruszenie. Przyjmuję wielki dar. Wiem, że sutanna to ważny znak. Nie będę zdejmował koloratki bez potrzeby. Przypominają mi się słowa kard. Stefana Wyszyńskiego, który powiedział do kapłanów: „Zdjęcie stroju duchownego to to samo co usunięcie krzyża przydrożnego, aby już nie przypominał Boga”. Liturgii przewodniczył biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski, który przypominał w homilii, że niepokalane poczęcie NMP było pierwszym znakiem nowego życia, nowej logiki życia, w której to nie własne „ja” jest najważniejsze, lecz posłuszeństwo Bogu. Przyjęcie stroju duchownego poprzedziła piesza pielgrzymka alumnów do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma