Nowy numer 3/2021 Archiwum

Chodź, posłużysz Bogu

– W mojej klasie wszyscy są ministrantami. W szkole też rozmawiamy o Bogu – chwali się Mateusz Łabuń. Rok temu tak nie było.

Pod wieczór do kościoła św. Barbary w Wojcieszycach przychodzi kilka osób na tzw. gregoriankę. Choć jest to Liturgia nieplanowa, ponieważ we wtorki wieczorem zazwyczaj nie ma tu Eucharystii, przy ołtarzu stoi ministrant. – Tutaj zawsze są ministranci. Nawet czasami kilku – mówi jeden z parafian. Parafia pw. św. Barbary liczy około 1100 wiernych. Tylko kilkanaście procent przychodzi w niedzielę do kościoła. A jednak zawsze ktoś służy przy ołtarzu.

Grono ministrantów powiększyło się w ciągu minionego roku kilkakrotnie. Dzisiaj jest to aż 23 chłopców. – Zaczynam z nimi stałą formację. Wcześniej nie miałem gdzie, bo plebania była w remoncie – mówi ks. Tomasz Baran, proboszcz. Spośród grona chłopaków przy ołtarzu zdecydowana większość służy dopiero od mniej wiecej roku, a już czterech z nich jest po pierwszym weekendowym spotkaniu w ramach szkoły ceremoniarzy diecezji legnickiej. – Ciekawe spotkanie. Część uczestników mówi, że chce zostać księżmi. Część nie myśli o tym. Wykłady jednak są bardzo ciekawe. Dużo wniesiemy do liturgii, wracając do parafii – mówi Marcel. Chłopcy nie potrafią wskazać jednego wydarzenia, które sprawiło, że dali się namówić na ministranturę. – Chyba raczej to było tak, że ksiądz o tym w kółko przypominał – śmieją się. Proboszcz nie zaprzecza. – Po prostu chodzę, zapraszam, opowiadam. Chyba robię to, co się powinno robić – mówi. Przynosi to zatem dobre owoce. – No tak. W najbliższą niedzielę przybędzie kolejny kandydat – cieszy się ks. Tomasz Baran. – To nie jest sposób na zabijanie nudy, bo uczymy się w różnych szkołach, mamy zajęcia popołudniowe. To raczej codzienne zbliżanie się do Boga. To nas pociąga – mówi Łukasz Chocianowicz, wiceprezes ministrantów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama