Nowy numer 47/2020 Archiwum

Rok oficjalnej świętości

W poniedziałek będziemy przeżywać pierwszą rocznicę beatyfikacji o. Tomaszka i o. Strzałkowskiego.

W najbliższy poniedziałek przeżyjemy pierwszą rocznicę wyniesienia na ołtarze męczenników z Peru - bł. o. Michała Tomaszka OFMConv. oraz bł. o. Zbigniewa Strzałkowskiego OFMConv. Beatyfikacja odbyła się w peruwiańskim Chimbote i wraz z polskimi ojcami beatyfikacji dostąpił też włoski męczennika o. Alessandro Dordi.

Centrale uroczystości rocznicowe odbędą się w franciszkańskiej bazylice mniejszej w Krakowie w niedzielę 4 grudnia na Mszy świętej o godzinie 12.00 pod przewodnictwem kard. Angelo Amato.

Po roku można powiedzieć, że błogosławieni męczennicy odbierają w Polsce a w tym diecezji legnickiej dużą część. Od czasu beatyfikacji relikwie ojców zostały zainstalowane w parafiach prowadzonych przez ojców franciszkanów konwentualnych m.in. w Pieńsku i Legnicy. Podczas Pieszej Pielgrzymki Legnickiej jej uczestnicy wzięli udział w specjalnym nabożeństwie z modlitwą o ustanie terroryzmu a także otrzymali różańce z relikwiami ojców. W diecezji odbyły się liczne prelekcje, spotkania i nabożeństwa.

Pierwsza rocznica beatyfikacji też nie przejdzie bez echa. W Legnicy w parafii pw. św. Jana Chrzciciela, gdzie pracował bł. o. Zbigniew Strzałkowski, w najbliższą niedzielę tj. 4 grudnia relikwie będą towarzyszyły wszystkim Eucharystiom.

- Będą też stosowne homilie a po Eucharystii o godz. 10.00 oraz 13.00 będzie możliwość ucałowania relikwii - mówi o. Jan Janus OFMConv., proboszcz tej legnickiej parafii.

W Pieńsku istnieje gimnazjum im. o. Michała Tomaszka a także jego imieniem nazwano jedną z ulic. Jeżeli dojdzie do reformy edukacji i wygaszania szkół gimnazjalnych, najprawdopodobniej ta jedyna w Polsce szkoła imienia błogosławionego męczennika, również ulegnie likwidacji.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama