Nowy numer 44/2020 Archiwum

Przed nami Synod Młodych

W przyszłym roku czeka nas niezwykle ważne wydarzenie.

W nadchodzącym roku diecezja legnicka będzie świętowała szereg rocznic. Najważniejszą na pewno będzie 25. rocznica powołania diecezji do istnienia. Nowa jednostka terytorialna Kościoła powstała dokładnie 25 marca 1992 roku. Dlatego też 25 marca 2017 roku odbędzie się diecezjalne dziękczynienie Panu Bogu za dary otrzymane w tym czasie.

Jednocześnie warto pamiętać o 20. rocznicy pobytu Ojca Świętego Jana Pawła II w Legnicy i koronacji obrazu Matki Bożej Łaskawej.

To są jednak w głównej mierze wydarzenia historyczne. Kościół lokalny patrzy też w przyszłość. Dlatego w przyszłym roku odbędzie się Synod Młodzieży. Specjalny list na ten   temat zostanie odczytany we wszystkich kościołach diecezji legnickiej w niedzielę 4 grudnia.

Skąd zamysł i potrzeba na wsłuchanie się w to co mówią młodzi katolicy, tłumaczy bp Marek Mendyk, biskup pomocniczy diecezji legnickiej.

- Wspominamy rocznice ale przede wszystkim chcemy te rocznice przeżyć tak, by rozwinęły one naszą wiarę. Rozwinęły naszą świadomości wagi chrztu świętego, przynależenia do Kościoła i odpowiedzialności za niego. Po krakowskich Światowych Dniach Młodzieży, które jeszcze wybrzmiewają w naszych sercach, zadaniem niezwykle ważnym i pilnym jest młodzież - mówi hierarcha. – To jest temat który jest darem, bo to, co przeżyliśmy w Krakowie niewątpliwie takim darem było, ale nie chcemy potraktować teraz tego daru jako skarbu, który zatrzymamy przy sobie i będziemy go chronić. Trzeba go puścić w ruch, bo tylko wtedy przyniesie on zwielokrotniony owoc. Jak w przypowieści o talentach czy minach. Z tym darem trzeba coś zrobić. Nie za rok, za dwa lata. Wówczas może nie być już o czym rozmawiać. Trzeba działać możliwie szybko! Jest pragnienie, by zająć się sprawami młodych. Bardzo się cieszę, że inicjatywą biskupa legnickiego nadchodzący czas będzie ogłoszony Rokiem Młodych Diecezji Legnickiej. Bardzo się cieszę, że jedną z inicjatyw będzie Synod Młodych, by z jednej strony zebrać młodych ale, co ważniejsze, wsłuchać się co oni mówią, jakie mają oczekiwania, pragnienia - mówi biskup.

Rok Młodych zaplanowano wprawdzie na rok 2017/2018 ale cały rok 2017 będzie czasem wielkiego przygotowania. W jego ramach młodzi będą się spotykać, formować, modlić. Jedno z takich wielkich spotkań odbędzie się w Wigilię Zesłania Ducha Świętego, czyli w sobotę 3 czerwca 2017 roku.

- Chcemy być z młodymi, towarzyszyć im ale przede wszystkim chcemy z nimi się modlić i adorować Jezusa. Światowe Dni Młodzieży pokazały, że młodzież naprawdę jest nieprzeciętna. Oni nie tylko pięknie się bawili, ale potrafili się modlić w wielkim skupieniu – mówi bp Marek Mendyk.

Treść dokumentu:

Czcigodni Prezbiterzy Diecezji Legnickiej,

Osoby Życia Konsekrowanego,

Drodzy Młodzi Przyjaciele, Umiłowani Diecezjanie!

Kończący się rok obfitował w wielorakie uroczystości i wydarzenia: Światowe Dni Młodzieży, Rok Miłosierdzia, Jubileusz Chrztu Polski. Ważne jest, abyśmy korzystali z różnorakich owoców i doświadczeń minionego czasu i z myślą o przyszłości podejmowali nowe kroki. Przed nami uroczystości jubileuszowe naszej diecezji. W marcu 2017 roku będziemy obchodzić 25. rocznicę utworzenia diecezji legnickiej. Również w przyszłym roku, w czerwcu, upłynie 20 lat, od kiedy Jan Paweł II nawiedził nasze ziemie i dokonał koronacji ikony Matki Bożej Łaskawej. Zbliża się też 25. Spotkanie Młodych Diecezji Legnickiej przewidziane na rok 2018.

Byłoby dobrze, gdybyśmy wszyscy włączyli się w przygotowania i obchody tych jubileuszowych uroczystości. Patrząc na te wydarzenia z myślą o przyszłości, widzimy potrzebę zaangażowania się w nie przede wszystkim ludzi młodych. Takie zresztą głosy słyszę od samych młodych i od ich duszpasterzy.

Aby wyjść naprzeciw tej potrzebie, ogłaszam rok 2017/2018 Rokiem Młodych Diecezji Legnickiej. Rozpoczynający się zaś aktualnie rok liturgiczny i duszpasterski 2016/17 niechaj stanowi czas przygotowania i angażowania się w to, co może posłużyć dobremu przeżyciu przewidzianych wydarzeń. Proponuję też, aby w ramach przygotowań i obchodów Roku Młodych Diecezji Legnickiej odbył się Synod Młodzieży. Będzie to okazją do tego, by sama młodzież – patrząc z wiarą w przyszłość – bardziej zdecydowanie brała w swoje ręce odpowiedzialność za oblicze Kościoła w tych zmieniających się czasach.

W celu koordynacji różnych inicjatyw i działań młodych zamierzam w najbliższym czasie powołać Diecezjalną Radę Młodych. Wkrótce zostanie ogłoszony jej skład i statut. Będzie ona szeroko pojmowanym organem pomocniczym przy Biskupie Legnickim. Mam nadzieję, że aktywność tej Rady okaże się nie tylko na etapie przygotowania i przeprowadzenia synodu i obchodów Roku Młodych Diecezji Legnickiej, ale w ogóle na polu aktywizacji młodych w Kościele.

Was wszystkich i wszelkie inicjatywy podejmowane w tych ważnych wydarzeniach w życiu Kościoła Legnickiego zawierzam Maryi, Łaskawej Pani. Na ten czas duchowego wzrostu wszystkim z serca błogosławię.

Powyższe słowo Biskupa Legnickiego należy odczytać w ramach ogłoszeń w kościołach diecezji w II Niedzielę Adwentu, 4 grudnia 2016 roku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama