Nowy numer 49/2020 Archiwum

Ordynariusz wzywa do modlitwy za górników

Bp Zbigniew Kiernikowski apeluje także o opiekę duchową dla rodzin oraz ludzką solidarność, "mając na uwadze ból dotkniętych tym wydarzeniem".

Ordynariusz legnicki zwrócił się do wiernych za pośrednictwem Radia Plus Legnica. Oto pełen zapis jego wystąpienia. 

"Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus. Jesteśmy dotknięci i poruszeni wiadomościami o wydarzeniach w kopalni Rudna. Wstrząs, który miał tam miejsce wczoraj wieczorem, w konsekwencji jest bardzo trudny i bolesny.

Od dzisiaj, od ok. godz. 10. wiemy o śmierci trzech górników i kilku poszkodowanych którzy są w szpitalach, oraz o tym, że kilku jest jeszcze poszukiwanych. Jako biskup wyrażam wielkie współczucie dla wszystkich, których te wydarzenia dotknęły w sposób bolesny przez utratę bliskich, przez utratę pracowników. Wyrażam też solidarność dla wszystkich służb ratowniczych oraz całego zarządu kopalni.

Modlę się o to, aby wysiłki niesienia pomocy tym, którzy jeszcze nie zostali odnalezieni, doprowadziły do jak najbardziej skutecznego i szczęśliwego - taką mamy nadzieję - odszukania żyjących. Proszę bardzo wszystkich o modlitwę. Proszę duszpasterzy, aby w modlitwie wiernych pamiętali o tym i czynili takie wezwania, mając na uwadze ból osób dotkniętych na różne sposoby tym wydarzeniem, w szczególności te rodziny, które straciły kogoś ze swoich członków.

Jako wierzący patrzymy na te wydarzenia w świetle odkrywania zamysłów Pana Boga. Nie może nas dotknąć tylko boleśnie i beznadziejnie to wydarzenie. Musimy zachować jako wspólnota ludzi wierzących także nadzieję, że Pan Bóg przez to wydarzenie do nas mówi, i że ma do nas wszystkich swój zamysł dobroci i miłosierdzia, nawet, jeśli to przechodzi przez te trudne i bolesne wydarzenia.

Łączę się ze wszystkimi, którzy zostali tym bolesnym wydarzeniem dotknięci. Wzywam do wspólnej modlitwy i do pokornego bycia przed Tym, który jest Panem wszystkich wydarzeń i historii każdego z nas.

Niech nasza solidarność ludzka i solidarność wiary staną się dla nas wszystkich, w szczególności dla osób, które boleśnie przeżywają straty i konsekwencje tego wydarzenia, niech będą jakby balsamem kojącym wszystko to, co w nas jest raną, brakiem. Co w nas jest brakiem pełni. I nasza modlitwa, nasza solidarność, nasza wiara i nadzieja, niech pomogą nam zachować właściwe spojrzenie na te wszystkie wydarzenia.

Z serdeczną łącznością ze wszystkimi dotkniętymi tym wydarzeniem - biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama