GN 43/2020 Archiwum

Cóż to był za Ślub... przejdź do galerii

Jaworzanie godnie uczcili 60. rocznicę Jasnogórskich Ślubów Narodów.

W Jaworze ​miejscowe parafie pw. św. Marcina oraz pw. Miłosierdzia Bożego oraz Powiatowe Centrum Kształcenia Zawodowego a także Stowarzyszenie Wszechnica Zawodowa Nasza Szkoła zorganizowały konferencję naukową poświęconą 60. rocznicy Jasnogórskich Ślubów Narodu. Ich głównym pomysłodawcą i realizatorem był Sługa Boży kard. Stefan Wyszyński. Dlatego podczas jaworskiego sympozjum naukowego bardzo dużo poświęcono właśnie temu kandydatowi na ołtarze.

Wśród prelegentów byli m.in. bp Stefan Cichy, dr hab. Kazimiera Jaworska i Arkadiusz Baranowski, wicestarosta jaworski. Mówiono o kardynale Stefanie Wyszyńskim, o relacjach Kościoła z władzami PRL czy genezie Jasnogórskich Ślubów Narodu.

Całe wydarzenie miało niezwykle podniosły i patriotyczny charakter. Obradom towarzyszył m.in. śpiew hymny państwowego oraz sztandar placówki. Otwierając sympozjum Lucyna Buczkowska, dyrektorka PCKZiU im. Komisji Edukacji Narodowej mówiła:

- Posłużę się słowami kardynała Stefana Wyszyńskiego, które są odpowiednie dla tej chwili: "Bądźcie odpowiedzialni za ład społeczny i moralny, ład myśli i uczuć, odpowiedzialni za przyjęte na siebie obowiązki, za miejsce, jakie zajmujecie w ojczyźnie, w narodzie, w państwie, w życiu zawodowym. Tą drogą idzie się do wielkości. A narodowi potrzeba wielkości." To trudne zadanie, ale jestem przekonana, że słowa na sympozjum wzmocnią nas w tym działaniu - mówiła dyrektorka.

Wystąpienie bp dr. Stefana Cichego, emerytowanego biskupa, było poświęcone postaci Sługi Bożego kardynała Stefan Wyszyńskiego. Po nim dużo o genezie i znaczeniu ślubów opowiedziała prof. PWT dr hab. Kazimiera Jaworska.

Po przerwie zebrani wysłuchali analizy ks. Tomasza Bunikowskiego pt. "Maryja  w nauczaniu Prymasa Tysiąclecia na podstawie wybranych listów pasterskich", o ikonografii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej (ks. Paweł Sajdutko) a także refleksji Arkadiusza Baranowskiego pt. "Rzeczpospolita jako przedmurze chrześcijaństwa w nauczaniu Prymasa Tysiąclecia"

Całości towarzyszyła wystawa zdjęć i cytatów z różnych okresów życia i służby Kościołowi i Narodowi Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama