Kamiennogórzanie przysłali nam relację z sobotniej pielgrzymki do Łagiewnik.
W sobotę 19 listopada w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie - Łagiewnikach, odbyły się uroczystości intronizacji Jezusa Chrystusa na Króla Polski. W tym wydarzeniu uczestniczyli również pielgrzymi z parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Kamiennej Górze, będący pod opieką kl. Łukasza Kusztry.
Na uroczystości z Kamiennej Góry pojechała 52 osobowa grupa pielgrzymów: dzieci, młodzież, rodzice, nauczyciele, Liturgiczna Służba Ołtarza. Kamiennogórscy pielgrzymi wyjechali wcześnie rano. Mimo to, każdy z uczestników był pełen energii. Podczas podróży w autokarze panowała wspaniała i serdeczna atmosfera. Nie zabrakło również modlitwy i śpiewów. Kl. Łukasz przygotował dla każdego pielgrzyma godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny, które miały wzbudzić w każdym z nas intencje, jakie ofiarujemy Matce Bożej. W okolicy Katowic pogoda się pogorszyła - niebo się zachmurzyło, zaczął padać deszcz, na drodze pojawiły się kałuże. Jednakże nie traciliśmy ducha. Byliśmy pełni optymizmu i nadziei, że w Krakowie będzie piękna i słoneczna pogoda. Papież Benedykt XVI wielokrotnie pouczał: "Opatrzność pomaga zawsze tym, którzy czynią dobrze (…)". Na miejscu około 11.30 słoneczne niebo czekało już na nas. Jedna z uczestniczek wówczas powiedziała: "To jest cud! Nie można tego opisać. Ta pogoda to zasługa Boga, który chce, abyśmy w pełni przeżywali tę uroczystość". Błonia wokół sanktuarium Bożego Miłosierdzia były wypełnione tysiącami osób, które przygotowywały się na to wydarzenie od bardzo długiego czasu.
O 12.00 rozpoczęła się Eucharystia, której przewodniczył metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, a homilię wygłosił biskup opolski Andrzej Czaja, przewodniczący Zespołu ds. Ruchów Intronizacyjnych. Kard. Dziwisz witając wiernych obecnych na uroczystości intronizacji Chrystusa Króla powiedział: "Pragniemy dziś świadomie i uroczyście, osobiście i zbiorowo przyjąć Jezusa Chrystusa za Króla i Pana. Pragniemy wyrazić Mu wdzięczność za Jego niezmienną wierność, za miłosierną miłość Jego Serca".
Bp Czaja podczas homilii zaznaczył, że w naszym życiu powinien królować ten, o którym św. Paweł w Liście do Kolosan powiedział: "On jest obrazem Boga niewidzialnego, Pierworodnym wobec każdego stworzenia, bo w Nim zostało wszystko stworzone". Bp Czaja oznajmił: "Nie jest naszym zadaniem ogłaszać Chrystusa Królem, lecz uznać Jego panowanie i poddać się Jego prawu, Jego woli i zbawczej władzy, zawierzyć i poświęcić Mu naszą Ojczyznę i cały naród, nas samych i nasze rodziny". Swoją homilię zakończył słowami Papieża Franciszka: "Zbawienie nie zaczyna się od wyznania królewskości Chrystusa, ale od naśladowania dzieł miłosierdzia, przez które on zrealizował królestwo. Kto spełnia dzieła miłosierdzia pokazuje, że przyjął królowanie Jezusa, bo w swoim sercu zrobił miejsce dla miłosierdzia Boga".
Po mszy świętej ok. godziny 14, nastąpiło ogłoszenie Jubileuszowego Aktu Przyjęcia Jezusa Chrystusa za Króla i Pana przez przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisława Gądeckiego: "Wyznajemy wobec nieba i ziemi, że Twego królowania nam potrzeba. Wyznajemy, że Ty jeden masz do nas święte i nigdy nie wygasłe prawa. Dlatego z pokorą chyląc swe czoła przed Tobą, Królem Wszechświata, uznajemy Twe Panowanie nad Polską i całym naszym Narodem, żyjącym w Ojczyźnie i w świecie". W tym wydarzeniu udział wziął prezydent Polski Andrzej Duda, który podarował sanktuarium ozdobny Ewangeliarz z racji uroczystości, która jest jednocześnie zwieńczeniem nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia oraz 1050. rocznicy chrztu Polski.
Po zakończeniu uroczystości zmęczeni, ale szczęśliwi, że mogliśmy uczestniczyć w tak wielkim wydarzeniu, pojechaliśmy na Zamek Królewski na Wawelu. Udało nam się wejść do krypty pod Wieżą Srebrnych Dzwonów. W przedsionku tej krypty mogliśmy zobaczyć, jako pierwsi, nowo postawiony sarkofag, w którym spoczywa para prezydencka Lech i Maria Kaczyńscy. W dalszej części krypty spoczywa marszałek Józef Piłsudski przeniesiony tutaj z krypty św. Leonarda, gdzie pierwotnie był pochowany. Wracając do naszego autokaru przeszliśmy przez bramę wjazdową, gdzie zawarta jest łacińska sentencja: "Si Deus nobiscum quis contra nos", która oznacza: "Skoro Bóg z nami, któż przeciw nam?" Jadąc do domu razem z kl. Łukaszem odmówiliśmy różaniec, dziękując Jezusowi Chrystusowi za możliwość uczestnictwa w tym wydarzeniu.
W imieniu całej wspólnoty pielgrzymkowej chcemy z całego serca podziękować ks. proboszczowi Piotrowi Smolińskiemu za zorganizowanie wyjazdu na intronizację Chrystusa Króla Polski.