Nieznany dotąd szerszej publiczności portret ostatniego Piasta, księcia Jerzego Wilhelma, będzie można od poniedziałku zobaczyć na wystawie w Muzeum Archidiecezjalnym we Wrocławiu. To część wspólnego, międzydiecezjalnego projektu "Ratujemy dziedzictwo Piastów śląskich. W 1050. rocznicę chrztu Polski".
Projekt jest realizowany przez Muzeum Archidiecezjalne we Wrocławiu oraz Muzeum Regionalne w Jaworze, przy wsparciu Fundacji Polska Miedź. Polegał m.in. na wielomiesięcznej konserwacji zapomnianego, ale bardzo cennego portretu ostatniego Piasta.
Obraz, obecnie własność Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu, pochodzi najprawdopodobniej z galerii zamkowej w Oławie i powstał około 1700 roku. Ciekawostką i kolejnym polonicum jest to, że najprawdopodobniej ufundował go królewicz Jakub Sobieski, syn zwycięzcy spod Wiednia i niedoszły następca króla Jana III na tronie polskim.
Autorstwo działa przypisuje się Johannowi Claessensowi mistrzowi z Antwerpii. Jerzy Wilhelm był w prostej linii męskim potomkiem pierwszych książąt i królów Polski, od założyciela dynastii, półlegendarnego Piasta Kołodzieja, przez Mieszka I i Bolesława Chrobrego - rzeczywistych twórców polskiej państwowości.
Książę Wilhelm zmarł 8 lutego 1675 r. w Legnicy. Został pochowany w mauzoleum znajdującym się w kościele pw. św. Jana Chrzciciela. Wizerunek księcia, prawdopodobnie ostatni, jaki namalowano, odkryto we Wrocławiu. Po konserwacji dokonanej przez specjalistów z jaworskiego Muzeum Regionalnego portret księcia Jerzego Wilhelma zaprezentowano w Muzeum Archidiecezjalnym we Wrocławiu. Obraz odwiedzi także Legnicę (8 lutego) i Jawor (11 listopada).
Pierwszą prezentację zaplanowano na 21 listopada, dokładnie w 341 lat od śmierci ostatniego Piasta. Kolejne otwarcie przewidziane jest na 8 lutego przyszłego roku w w Mauzoleum Piastów Śląskich w legnickim kościele św. Jana Chrzciciela, miejscu pochówku przedstawicieli ostatnich Piastów z linii brzesko-wołowsko-legnickiej.
Relację z pierwszej po kilkuset latach prezentacji portretu ostatniego Piasta będzie można przeczytać w 49. numerze "Gościa Legnickiego".