GN 43/2020 Archiwum

Karmelitańskie wypominki

Jest miejsce w diecezji legnickiej, gdzie wspomnienie Wszystkich Świętych jest obchodzone aż dwa razy.

Zakon karmelitański, a szerzej patrząc, cała tak zwana rodzina karmelitańska posiada przywilej, aby 14 listopada wspominać wszystkich świętych z rodziny karmelitańskiej, a dzień później tj. 15 listopada, wszystkich zmarłych z tej rodziny.

Siostry Karmelitanki Dzieciątka Jezus z Legnicy w te dni mają przywilej modlić się odpowiednimi, dedykowanymi tylko karmelowi modlitwami w Liturgii Godzin. Wtedy jest też sprawowana uroczysta Eucharystia z oficjum ku czci Wszystkich Świętych i za wiernych zmarłych.

- Wówczas łączymy się z tymi wszystkimi zmarłymi z rodziny karmelitańskiej, którzy są w niebie. Z tymi, których znamy i których nie znamy. Świętych takich jest bardzo wielu. Dość wspomnieć o św. Janie od Krzyża, św. Teresie Wielkiej, św. Teresie od Dzieciątka Jezus, bł. Rafale Kalinowskim. To jest dzień ogromnej radości i cieszenia się świętością. Gdyby ktoś mnie zapytał ilu świętych ma karmel, będę musiała powiedzieć, że nie wiem, bo idąc drogą karmelu do świętości doszło bardzo, bardzo wiele osób - mówi s. Lucjusza z legnickiego klasztoru.

W diecezji legnickiej szczególnym miejscem tego wspominania jest na pewno klasztor sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus w Legnicy. Ale tak naprawdę powinno być o o wiele, wiele więcej miejsc.

- Do rodziny karmelitańskiej należą wszyscy żyjący regułą karmelitańską. Członkami są też wszyscy, którzy przyjęli w życiu szkaplerz karmelitański. Ile jest takich osób w diecezji legnickiej? Ilu z nich odeszło do wieczności? W naszej księdze, w której odnotowujemy wszystkich, którzy przyjęli go u nas w kaplicy, od kiedy tutaj mieszkamy, jest ponad 2 tys. wpisów. Mieszkamy tutaj od 20 lat. Wiemy też, że bardzo wiele osób przyjmuje szkaplerz przy okazji różnego rodzaju pielgrzymek i rekolekcji poza diecezją legnicką. Oni oczywiście nie są wówczas wpisywani do naszej księgi - tłumaczy s. Lucjusza.

Ci, którzy należą do Bractwa Szkaplerznego są duchowo złączeni z zakonem karmelitańskim i mają udział w jego duchowych dobrach za życia i po śmierci, a więc we Mszach świętych, Komuniach świętych, umartwieniach, modlitwach, postach itp.

Przed kilkoma dniami rodzina karmelitańska znowu się rozszerzyła, bo podczas dnia skupienia w Legnicy szkaplerz przyjęło kolejnych siedem osób. Może to przyszli święci?

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama