Nowy numer 44/2020 Archiwum

Wigilia w podziemiach przejdź do galerii

Krzeszów i Lubomierz zapraszają na zwiedzanie podziemi tamtejszych klasztorów.

Wszystkich chętnych: parafian, mieszkańców Lubomierza oraz gości duszpasterze i miłośnicy dawnego klasztory benedyktynek zapraszają na kolejne już w tym roku zwiedzanie kościoła parafialnego w Lubomierzu, który uważany jest za perłę baroku śląskiego.

Ale barokowa świątynia to nie wszystko, co kryje ten pobenedyktyński kompleks. Zwiedzający będą mogli zobaczyć również pozostałości gotyckiej świątyni, kaplicę klauzurową, dostępną niegdyś wyłącznie dla sióstr, krużganki, wirydarz, na którym kręcono sceny do filmu "Zakład" Teresy Kotlarczyk. Przewodnicy pokażą zwiedzającym również bogaty zbiór: sztandarów procesyjnych, proporców, ornatów, kap, stuł, manipularzy oraz paramentów liturgicznych.

Na terenie krużganków trwa wystawa "Cierpiałek" Aleksandra Rafała Połogi. Będzie można zobaczyć również ekspozycję Muzeum Klasztornego, która znajduje się w obiektach dawnego klasztoru - obecnie Internatu Zespołu Szkół w Lubomierzu, "balustradę masońską" oraz inne osobliwości dawnego klasztoru.

W kontekście uroczystości Wszystkich Świętych w szczególny sposób pragniemy zwrócić uwagę na znajdujący się w naszej świątyni największy zbiór relikwii I stopnia świętych i błogosławionych w Polsce.

- Zapraszamy w poniedziałek 31 października, a rozpoczynamy o godz. 20 zbiórką przed świątynią. Nasz przewodnik będzie przebrany za mnicha i zgodnie z benedyktyńską tradycją, będzie wszystkich witał przepysznymi piernikami. Przejdziemy częścią gotycką. czyli ogrodem i wieża do zakrystii a następnie przejdziemy d strefy barokowej. Potrwa to około jednej godziny. Myślę, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie - mówi ks. Erwin Jaworski, proboszcz parafii pw. Św. Maternusa w Lubomierzu.

Tego samego dnia lecz już o 17.30 od nabożeństwa różańcowego a pół godziny później od Eucharystii, rozpocznie się w krzeszowskim sanktuarium „noc Wszystkich Świętych”. Po liturgii tj. ok. godz.19 odbędzie się procesyjne przeniesienie relikwii świętych do Mauzoleum Piastów połączone z odśpiewaniem Litanii do Wszystkich Świętych. Po niej, gra terenowa - "Rozpoznaj świętego po atrybucie jego", a do 24:00 - możliwość modlitwy przy relikwiach. O północy rozpocznie się Msza Święta w Mauzoleum Piastów przy ołtarzu Wszystkich Świętych

Odbędą się również dwa przejścia w ramach "Nocnego zwiedzania". Są jeszcze miejsca na godz. 22.00.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama