Reklama

    Nowy numer 11/2023 Archiwum

Wiara wspierana nutami przejdź do galerii

Rozpoczął się rok nowy rok nauki w Instytucie Muzyki Kościelnej Diecezji Legnickiej.

W sobotę 15 października w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Legnickiej równo o godz. 10 rozpoczęła się Eucharystia, na której grający organista nie miał łatwego zadania.

Oto w ławkach kaplicy zasiedli wykładowcy, absolwenci oraz uczniowie Studium Organistowskiego Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej. Wszyscy doskonale znają organy, grę na nich oraz śpiew podczas liturgii. Grać dla takiego audytorium to prawdziwe wyzwanie.

Na szczęście za klawiaturą zasiadł Jakub Haraś, który nie widzi wielkiej różnicy między osobami nieznającymi się na muzyce, a tymi, którzy są od niej specjalistami.

- Gram dla Pana Boga. Dlatego nie stresuję się. Nie ma więc znaczenia, kto siedzi na dole. Zwłaszcza że każdy człowiek inaczej, na swój niepowtarzalny sposób odbiera muzykę i w takim razie do niektórych moja interpretacja, śpiew i gra dotrze, a do innych nie - mówi Jakub Haraś, absolwent legnickiego studium, a obecnie m.in. drugi organista kościoła uniwersyteckiego w Wrocławiu.

Kolejny rok nauki to kolejni kandydaci do uzyskania dyplomu oraz pięciu nowych absolwentów. Podczas liturgii otrzymali oni specjalne błogosławieństwo do pełnienia funkcji organisty.

Uczniowie kształcą się przed 5 lub 4 lata (zależy od zakwalifikowania ich przed komisję do klasy 0 bądź 1). W ich trakcie przyszli organiści uczęszczają na zajęcia dające im możliwość poznania, czym są m.in. organy, akompaniament liturgiczny, fortepian, liturgika, chorał gregoriański, prawodawstwo muzyki liturgicznej, historia muzyki, formy muzyczne, kształcenie słuchu, harmonia, śpiew liturgiczny, postawy dyrygowania, chór.

Zajęcia z nauki gry na instrumencie odbywają się w toku indywidualnym w odpowiednio przygotowanych salach. Absolwenci uzyskują dyplom organisty, który upoważnia do podjęcia pracy w tym zawodzie na terenie całego kraju. Absolwenci Studium mogą kontynuować naukę na kierunku muzyka kościelna na Akademii Muzycznej we Wrocławiu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy